ŞANLIURFA HABERLERİ

Doğadaki Kuşlar Unutulmadı

IHA
03.08.2015 - 12:20Son Güncelleme :

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE URFA SOSYAL TOPLUMSAL ARAŞTIRMALAR DERNEĞİ TARAFINDAN, ‘MERHAMET SARAYLARI PROJESİ’ KAPSAMINDA PARK VE MESİRE ALANLARINDAKİ DOĞAL ORTAMLARINDA YAŞAYAN KUŞLAR İÇİN ÖZEL TASARLANMIŞ YUVALAR YERLEŞTİRİLDİ.

IHA

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Urfa Sosyal Toplumsal Araştırmalar Derneği tarafından, ‘Merhamet Sarayları Projesi’ kapsamında park ve mesire alanlarındaki doğal ortamlarında yaşayan kuşlar için özel tasarlanmış yuvalar yerleştirildi.
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Urfa Sosyal Toplumsal Araştırmalar Derneği Yöneticileri, Kasaptaşı Parkı’ndaki ağaçlara kuş yuvaları monte etti. Projeyle park ve mesire alanlarındaki ağaçlara kuşlar için tasarlanmış özel yuvalar yerleştiriliyor. Kentteki kuş türlerinin barınmasına olanak sağlayacak projeyle, kuşların büyüklüğüne göre park ve mesire alanlarında 3 bin adet kuş yuvası yapılması hedefleniyor. Büyükşehir belediyesi yetkilileri tarafından sokaktan toplanılarak hayvan barınağında uzman veterinerler gözetiminde bakım ve aşı işlemleri tamamlanan ve tekrardan yaşadıkları alanlarına bırakılan hayvanları için de kentin muhtelif yerlerine su içme kapları konuluyor.
"MEDENİYETİMİZ DE KUŞ YUVALARI ÖZEL BİR YERE SAHİPTİR"
Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, projeye yönelik açıklamalarda bulundu. Güvenç, ”Mütevazı ama çok insani bir program için toplanmış bulunuyoruz. İlimizin güzel sivil toplum örgütlerinden Usta Derneği ile birlikte kuş yuvası yapmak için bir aradayız. Bizim medeniyetimiz ifade edildiği gibi çevreye, hayvana ve ekolojiye dost bir medeniyettir. Osmanlı’da kuşlar için vakıflar kurulmuş, özel müesseseler ihdas edilmiştir. Güzel Şanlıurfa’mızda da evlerde kuş yuvaları özel bir yere sahiptir. Ayrıca sokak köpeklerinin su içecekleri yalaklar yapılmıştır. Kültürümüzde, tarihimizde ve medeniyetimiz de tarih boyunca bu faaliyetler yerini almıştır. Biz de büyük parklarımızda merhamet yuvaları adı altında kuş yuvaları yapacağız’’ dedi.
Urfa Sosyal Toplumsal Araştırmalar Derneği Başkanı Behçet Tayfun Turan ise, ”Sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semada bulunanlarda size rahmet etsinler" hadisinden yola çıkarak, doğada yaşayan canlılar için vakıflar kuran bir medeniyetin evlerine kuş takaları yapan kadim bir şehrin fertleri olduklarını söyledi. Turan, "Böylesi aziz bir milletin ve soylu bir şehrin çocukları bu nedenli merhamet dolu projeler yaparak ancak onlara yakışır evlatlar olabilirler” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Şanlıurfa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Şanlıurfa ilinden Doğadaki Kuşlar Unutulmadı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ağustos 2015 tarihinde saat 12 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğadaki Kuşlar Unutulmadı haberi güncellenecektir.

  ŞANLIURFA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:22
  • Guneş
   07:01
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   15:03
  • Akşam
   17:21
  • Yatsı
   18:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı