ANKARA HABERLERİ

Doğaçlama tiyatrodan tiyatro pedagojisine

Hürriyet Haber
21.01.2011 - 00:00 |Son Güncelleme :

Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği, oyun ve tiyatro pedagojisini temel alan atölye çalışması, doğaçlama tiyatro ve mask atölyesi gibi eğitim programlarını Başkentlilerle buluşturuyor.

Hürriyet Haber

OYUN ve Tiyatro Akademisi Derneği, tiyatroya ilgi duyanlara yeni bir perspektif sunmak amacıyla tiyatro pedagojisini temel alan bir atölye programı düzenledi.Tiyatro teorisinin pratik üstüne bina edildiğini belirten Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği Başkanı ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Kadir Çevik, bu yıl itibariyle pratik sürece ağırlık vereceklerini belirtti.

Avrupa’da çok yaygınlaşıyor
Doğaçlama tiyatro üstüne yazılan teorik kitapların hızlı artışının, pratiğin  geliştiğinin önemli bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini belirten Çevik, şunları söyledi:

“Doğaçlama tiyatro Avrupa’da çok yaygınlaşmaya başladı. Sadece Almanya’da gösteri yapan grup sayısı çoktan 300’ü geçti. Biz de, doğaçlama tiyatroya yönelik teorik seminerler, amatörlere, gençlere ve profesyonellere yönelik doğaçlama tiyatro atölyeleri ile doğaçlama tiyatroya yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Maske üzerinden beden dili eğitimi

Bunun yanı sıra, haftada iki oturum olarak yapılan ve iki ay süren bir mask atölyemiz var. Bu atölyede temel     yaklaşım, oyuncunun bir başka sanatsal aracı kendi olanakları ile anlamaya çalışması. Oyuncu bu atölyede beden  dilinin kendi sanatı açısından ne kadar önemli olduğunu maske üstünden deneyerek kavrar.

Mask atölyesi doğrudan maskeyi sanatsal bir araç olarak görenler tarafından tercih edilebileceği gibi, farklı alanlardan gelenler için de ayrıca düşünülebilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğaçlama tiyatrodan tiyatro pedagojisine haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ekim 2019, Pazar
 • İmsak
  05:33
 • Güneş
  06:57
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:40
 • Akşam
  18:11
 • Yatsı
  19:28
Sayfa Başı