ANKARA HABERLERİ

Doğaçlama tiyatro laf ebeliği değildir

Gamze KOLCU
03.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de ilk kez oyun ve tiyatro pedagojisini temel alan bir atölye programını hayata geçiren Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği yeni sezona merhaba dedi.

Gamze KOLCU

TİYATROYA ilgi duyanlara, oyun ve tiyatro pedagojisini yani yaratıcı dramayı yeni bir perspektif olarak sunan Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği yeni sezona merhaba dedi. Yaratıcı dramanın ülkemizde de gelişebilmesi için altı yıldır, hız kesmeden çalıştıklarını belirten Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği Başkanı ve Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kadir Çevik, “Yaratıcılığı tetikleyerek, oyun ve tiyatro tekniklerini kullanarak en iyi eğitimi vermeyi hedefliyoruz. Türkiye’de yaratıcı drama eğitimi çoğu zaman teoride kaldı. Bizler bu durumu değiştirerek, tiyatro teorisini pratik üstüne kuruyoruz Doğaçlama tiyatronun laf ebeliği olmadığını öğretiyoruz” dedi.

Doğaçlama tiyatro üstüne yazılan teorik kitapların hızlı artışının, pratiğin geliştiğinin önemli bir göstergesi olarak algılanması gerektiğini belirten Çevik, şunları söyledi:

“Doğaçlama tiyatro Avrupa’da çok yaygınlaşmaya başladı. Sadece Almanya’da gösteri yapan grup sayısı çoktan 300’ü geçti. Biz de, doğaçlama tiyatroya yönelik teorik seminerler, amatörlere, gençlere ve profesyonellere yönelik doğaçlama tiyatro atölyeleri ile doğaçlama tiyatroya yönelik çalışmalar yapıyoruz.
Oyun ve Tiyatro Akademisi Derneği Türkiye’de ilk kez ‘Oyun ve tiyatro pedagojisini’ temel alan bir atölye programını oyuna, tiyatroya ilgi duyanlara yeni bir perspektif olarak sunuyor. Deneyimli oyun ve tiyatro pedagoglarının yürüttüğü bu atölyeler, deneyimli oyuncular ve akademisyenler tarafından da destekleniyor. Atölyelerimiz üç ayrı yapıdan oluşuyor. oyun ve tiyatro atölyelerinde, oyun ve tiyatro pedagogu yetiştirme, yaşantı gruplarına yönelik oyun ve tiyatro, Çocuklara yönelik oyun ve tiyatro atölyesi bulunuyor.

Profesyonel doğaçlama

Doğaç Akademi atölyelerinde ise, doğaçlama tiyatroya yönelik teorik seminerler, amatörlere yönelik doğaçlama tiyatro atölyesi, gençlere yönelik doğaçlama tiyatro atölyesi ve profesyonel doğaçlama tiyatro atölyesi çalışmaları yapıyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğaçlama tiyatro laf ebeliği değildir haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı