« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa fotoğrafçılığı

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

KISA adı ANFAD olan Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin iki dönemdir genel sekreterliğini yürütmekteyim. Doğa fotoğrafçılığı, ANFAD kulübünün üyelerinin de katılımıyla, yoğun bir şekilde eğitimli devam ediyor.

Doğa fotoğrafçılığı, adından da anlaşılacağı gibi, sadece doğada çekilen fotoğraf veya tam anlamıyla 'görüntü almak' demektir. Tabii ki, bu hassas bir iştir. Görüntü almak için bir çok riskleri göze almak gerekir.

Tehlikeler söz konusudur. Yabani hayvanları ürkütmemek için çok çaba sarfetmek gerekir. En küçük bir böcek bile rahatsız edilmemelidir. Doğanın tüm görüntülerini alıyor ve insanlarla paylaşıyorsunuz.

İşte bu paylaşma, doğa fotoğrafçısına mutluluk veriyor. Ben de bir yıldan beri doğa fotoğrafları çekiyor ve doğaseverlerle paylaşıyorum. Doğa fotoğrafçılığı, esneklik ve dikkat, sabır ister. Sizler sadece fotoğrafı görüyorsunuz, ama o değerleri saptamak, fotoğrafı çeken için çok özel yaklaşımlar içeriyor.

Doğa fotoğrafçısı olmak için, doğada yaşayıp öğrenmek gerekir diye düşünüyorum. Ben de ANFAD'dan aldığım eğitimi geliştirmek için hala çaba sarfediyorum.

Tüm doğaseverleri, doğa fotoğrafları çekmek için ANFAD'a bekliyor ve sizlere hizmet etmek için, kulübümüze davet ediyoruz.

Konuk Yazar

Ömer Faruk GÜLŞEN

ANFAD üyesi


Bunları da Beğenebilirsiniz