Ege Haberleri

  Doğa, bizden yana

  Hürriyet Haber
  09.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DOĞA, insandan gördüğü zararın karşılığını hemen verseydi, bu hale gelmezdi. Yeşil tahribatı, kirlilik artışı ve kentsel bozulmadan ekosisteme kadar zarar veren insanoğlu, doğadan iyi şeyler alma umudunu yitirmiyor. Bu umudu besleyen etkenlerden birincisi doğayı koruma bilincinin artması, diğeri de yaptırım uygulamalarına önem verilmesi. Ağır kış koşullarında kara bulutlar gibi kenti saran dumanlar biraz dağılınca, hava kirliliği yok sayılıyor. Tükenen kaynakların farkına varmazsak, hep bizden yana görünen doğa bir gün saf değiştirebilir.

  Kirlilik havadan vuruyor

  HAVA kirliliğini, sadece kış aylarının sorunu gibi algılama alışkanlığı, az gelişmiş toplumların geleneksel tavrı olsa gerek. Her ne kadar kirlilik kaynakları tamamen yokolmasa da, Türkiye'de araştırma yöntemleri gelişmeye başladı. Araştırma kadar uygulamanın da önemi anlaşıldığı zaman sorunu büyük ölçüde çözebiliriz. Hava kirliliğiyle ilgili Türkiye'de örnek bir çalışmaya Manisa'da tanık olduk.

  MANİSA Halk Sağlığı Laboratuvarı Müdürü Kimya Mühendisi Mahmut Tartan, Celal Bayar Üniversitesi'nden bir grup bilimadamıyla yapılan çalışmanın umut verici sonuçları olduğunu açıkladı. Rutin hava kirliliği ve meteoroloji verileriyle bir gün sonraki kirliliğin tahmininin yapılması üzerine deneme şu sonucu verdi:

  ‘‘Hava kirliliğinin insanlar üzerinde etkisi meteorolojik koşullarla doğrudan ilgili. Oluşmuş hava kirliliği sıcaklık, nisbi nem, toplam yağış, rüzgar hızı ve yönüyle canlılar üzerinde farklılaşabiliyor. Kasım ve mart ayları arasında artan kirliliğe en çok evsel yakıtlar yolaçıyor. Kükürtdioksit ve partiküler maddeler, hava koşullarıyla canlılar üzerine farklı yansıyor.

  Hava kirliliğinin yoğun olduğu günde, orta şiddette rüzgar varsa kent üzerinde oluşan kirlilik başka yöne taşınıyor. Aynı kirlilik ortamında kente yağış düşerse partiküller madde olarak suya, asit yağmuru halinde ormana düşebiliyor. Yani kirlilik her durumda da canlı üzerinden uzaklaşıyor.''

  Karanlığı kaldırabilir

  MANİSA'daki bu çalışma, kent planlamasında yön gösterici önemli bir çalışma oluşturabilir. Böyle bilimsel bir çalışma yapıldıktan sonra hakim rüzgarların, kirliliği taşıyamayacağı alanlar, yerleşim için uygun olabilir. Hava kirliliğiyle meteorolojik koşulların paralelliği saptanıp, bu uyuma göre organize sanayi bölgelere kurulabilir. En önemlisi de, hava kirliliğini ortadan kaldıran yeşil alanların kent çevresinde mümkün olduğunca artırmaktır.

  Yeşil mücadelesi

  MANİSA Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Zeynep Aksu, her geçen gün betonlaşan kentte yeşil alanların artması için başlatılan mücadeleyi hızlandırdı. Yüzyılın doğa aşığı Tarzan lakaplı Ahmet Bedevi'nin yeşilin yokedilmesine karşı verdiği mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Aksu, 100 kişilik ekiple çalışıyor. Ziraat Mühendisi Zeynep Aksu, ‘‘Manisa'ya mart ayının ikinci yarısına kadar 20 bin ağaç fidanı, 600 bin de çiçek fidesi dikeceğiz. Tarzan'ın gösterdiği hassasiyete sahip olacağız. Beton bloklarına karşı yeşilin zaferini kutlamak istiyoruz'' dedi.

  Bir ağaç İnsan

  AYDIN Valisi Muharrem Göktayoğlu'nu ziyaret eden TEMA Vakfı Gönüllü Temsilcisi Dr. Kemal Pamuk, Kuşadası Adakule Oteli'nin yanında, ‘‘Bir fidan da siz dikin'' kampanyası başlatılacağını açıkladı. Pamuk, TEMA'ya tahsis edilen araziye 26 Mart'ta Maliye Haftası nedeniyle ağaç dikmeye başlayacaklarını belirterek, Göktayoğlu'ndan destek istedi. TEMA'nın gönüllü üyeleri, ağaç dikmek için sunulan bu fırsatın değerlendirilmesi için halka çağrıda bulundu.

  Gaziemir’de park atağı

  GAZİEMİR Belediyesi, ilçeye park ve yeşil alanlar kazandırmak için çalışmalara başladı. Şehitler Parkı, Esra Parkı, Ferit Yaşarlar Parkı ve Beyazevler Mahallesi Piknik Alanı projeleri için incelemeler yapıldı. Belediye Başkanı İsmet Kılıç, Gaziemir'i örnek ilçe yapacaklarını söyledi. Projede, 60 milyar liraya malolacak 6 bin 500 metrekarelik Ferit Yaşar Parkı'nda oyun alanları, satranç köşesi, halı saha ve yürüyüş yolu bulunacak. 110 milyar liraya malolması beklenen 22 bin metrekarelik Beyazevler Piknik Alanı'nda restoran, piknik alanı ve park yer alacak. Şehitlik Meydanı ve Şehitlik Parkı projesinde de parka yapılacak anıt ve düzenlemeyle meydanda vatandaşların dinlenebileceği bir alan yaratılacağı belirtildi. Esra Parkı için maliyet 60 milyar olarak belirlendi, park içinde havuzlar oyun alanları ve çeşmeler bulunacak. Deniz HANCI / İZMİR

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı