ANKARA HABERLERİ

Doğa aşıkları, Kapulukaya Barajı için harekete geçti

DHA
23 Haziran 2017 - 09:47Son Güncelleme : 23 Haziran 2017 - 09:47

Doğa aşıkları, Kapulukaya Barajı için harekete geçti

DHA

Adem YAZICI/ANKARA, (DHA)- MERKEZİ  Ankara'da bulunan Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) Yönetim Kurulu Başkanı Serkan İnanç, Kırıkkale'de Kızılırmak üzerindeki Kapulukaya Barajı'nın su ürünleri istihsali için kiraya verilecek olmasına tepki gösterdi. İnanç, "Su Ürünleri Kanunu'na göre, kiraya verilen havzalarda olta balıkçılığının sadece hafta sonları ve kendilerine ayrılan bölümlerde yapılmasına müsaade edilmesi, ülkemizin birçok bölgesinden gelerek Kapulukaya Baraj'ını tercih eden ve kamp kurarak birkaç günlerini geçiren sportif olta balıkçılarını bir hayli üzdü" dedi. 
Kırıkkale'de, Kızılırmak üzerinde içme, kullanma, sanayi suyu temini ve elektrik enerjisi üretimi amacıyla 1979-1989 yılları arasında inşa edilen Kapulukaya Barajı'nın su ürünleri istihsali için kiraya verileceği haberleri üzerine sivil toplum kuruluşları harekete geçti.
Ülkemizin birçok bölgesinden Kapulukaya Barajı'na kamp, piknik, doğa yürüyüşü ve fotoğrafçılığı, olta balıkçılığı ile kuş gözlemciliği için ziyarete gelen ve sayıları on binlerle ifade edilen birçok kesim, kiralamanın yapılmaması için girişimlerde bulunuyor. Su Ürünleri Kanunu'na göre, kiraya verilen havzalarda olta balıkçılığının sadece hafta sonları ve kendilerine ayrılan bölümlerde yapılmasına müsaade edilmesinin, ülkemizin birçok bölgesinden gelerek Kapulukaya Baraj'ını tercih eden ve kamp kurarak birkaç günlerini geçiren sportif olta balıkçılarının tepkisini çekti. 
Ankara genelinde 3 bin 286, Türkiye'de ise 8 bin üyesi bulunan ASOF Başkanı Serkan İnanç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü  Mustafa Altuğ Atalay, Müdür Yardımcısı Turgay Türkyılmaz ve daire başkanlarını ziyaret eden Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) temsilcileri, Kapulukaya Barajı'nın ticari amaçlı kooperatife kiraya verilerek olta ile balık avcılığının engellenmesi, sportif olta balıkçılığı camiasına yapılabilecek en son şey olmalıdır" dedi. ASOF'un, ülkemizin birçok ilinde sürdürülebilir balıkçılık, doğa ve çevre konularında faaliyet gösteren derneklerin birleşimi ile kurulduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Serkan İnanç, Bakanlık ziyareti sonrası Kapulukaya Barajı'nı ticari bir saha olarak asla görmek istemediklerine değindi, şunları söyledi.
CÜZİ FİYATLA KİRAYA VERİLİP, SUDAKİ BALIK 3-5 AYDA TÜKETİLECEK
"Üye derneklerimiz ve bu derneklerimizin binlerce üyesi, Türkiye'nin dört bir yanında Amatör Olta Balıkçılığının gelişmesi için Bakanlık ile her zaman işbirliği içinde olmuştur. Kaçak balık avcılığı ile ilgili tüm bilgi ve belgeleri her zaman Bakanlık ile paylaşmayı bir görev olarak bilmişlerdir. Tüm bu paylaşımlara, güvene ve koruma kontroldeki mücadeleye rağmen maalesef Kırıkkale'ye bağlı Kapulukaya Barajı'nın su ürünleri istihsali amacıyla ticari olarak faaliyet gösteren bir kooperatife kiralanacağı bilgisini almış bulunmaktayız. Gelişen sürece ve Bakanlık ile yaptığımız görüşmelere baktığımızda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Kapulukaya Barajı sahasında stok tespit çalışmasının yapılması da an meselesidir. On beş yirmi güne kadar bitecek olan çalışmalar sonrasında baraj çok cüzi bir fiyatla kiraya verilecek ve suyundaki balık üç beş ayda tüketilecektir."
OLTA İLE BALIK AVLAYANLAR ENGELLENECEK
Ülkemizin olta ile balık avı yapılabilen en verimli ve güvenli bölgelerinden birisinin Kapulukaya Barajı olduğunun bilinmesini istediklerini belirten Serkan İnanç, "Hafta içi ve hafta sonu aileleri ile birlikte bölgeye gidenler, bir an olsun doğa ile baş başa kalabilmekte ve sürdürülebilir bir olta balıkçılığı için faaliyetlerde bulunabilmektedirler. Bu faaliyetler ve etkinlikler ile federasyon ve derneklerimizin o bölgede 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ kurallarına uyarak yaptığı Geleneksel Turna Balığı Yakalama Yarışmalarıyla Kapulukaya Barajı daha da önemli bir havza olmaya başlamıştır. Bölge insanı, bireysel yapılan olta balıkçılığı faaliyetleri ile federasyon ve dernekler tarafından yapılan etkinlikler sayesinde istihdam sağlarken, Türkiye'nin dört bir yanından gelen olta balıkçıları barajın daha da iyi olması için Kırıkkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve kolluk kuvvetleriyle birlikte hız kesmeden kaçak avcılarla mücadele etmekten geri kalmamaktadırlar. Ticari amaçlı kooperatife kiraya verilerek olta ile balık avlayanların engellenip, Kapulukaya Barajı'ndan uzaklaştırılmaları, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü'ne her konuda güvenen doğa aşığı sportif olta balıkçılarına yapılabilecek en son şey olmalıdır. Ayrıca bilinmesini isteriz ki, ülkemizde sportif olta balıkçılığının yapılabildiği en önemli merkezlerden birisi olan Kapulukaya Barajı'nın kiraya verilmesi, ticari avcılık için gölü kiralayanlar ile olta balıkçıları arasında ciddi bir kutuplaşma, ayrımcılık ve güvenlik zafiyeti oluşturacaktır" dedi.
TİCARİ AV FAALİYETLERİNE KAPALI HAVZA OLARAK GÖREMK İSTİYORUZ
Kapulukaya Baraj'nın Ankara' ya yakınlığı ve Kırıkkale il merkezine kısa mesafede olması nedeniyle önemli kamp merkezlerinden birisi olma özelliğini de taşıdığını belirten ASOF Yönetim Kurulu Başkanı Serkan İnanç, "Kapulukaya Barajı'nın kiraya verilmesi, karavan ve kamping faaliyetinde bulunanlar, aileleri ile birlikte çadır kurarak hafta içi ya da hafta sonunu su kıyısında geçirmek isteyen on binlerce vatandaşı rahatsız edecek, barajı kiralayanlar ile vatandaşlar arasında ciddi sorunların yaşanmasına sebep olacaktır. Alınacak yanlış bir karar ile bölgenin ticari avcılığa açılacak olmasının düşünülmesi bile tüm camiayı olumsuz etkileyecek ve bölgede olta balıkçığını bitirme noktasına getirecektir. Hiç bir dönemde kiraya verilmeyen bu bölge için yapılan tüm etüt ve fizibilite çalışmalarının iptal edilmesi, kiralama işlemlerinin bir daha görüşülmemek üzere gündemden düşürülmesi tüm camia için bir bayram havası yaratacaktır. 
Kapulukaya Barajı'nı bundan önce olduğu gibi bundan sonra da ticari av faaliyetlerine kapalı bir havza olarak görmek istiyoruz" diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doğa aşıkları, Kapulukaya Barajı için harekete geçti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı