Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Kaplanların yaşam alanları daraldı

Doğayı Koruma Organizasyonu WWF’nin son araştırmasına göre kaplanların yaşam alanları 1995 yılından bu yana yüzde 40 oranında azalmış.

Kaplanlar artık eski yaşam alanlarının sadece %7’si kadar bir bölgede yaşıyorlar. Tüm Asya topraklarında toplam 1,1 milyon kilometreyi kaplayan yalnızca yetmiş altı bölgede kaplanların geleceği var diyor WWF’den Roland Melisch. WWF, 500 kaplanın yaşadığı dört büyük bölgenin koruma altına alınacağını bildirdi.

Bu bölgeler Rusya ve Çin’de, Hindistan ve Nepal arasındaki Terai vadisinde, Butan, Myanmar ve Hindistan arasındaki Namdapha-Manas ormanı ve Myanmar ve Tayland arasındaki Tenasserim’de yer almakta.

Kaplanlar tüm dünyada sadece 13 ülkede yaşamlarını sürdürebiliyorlar. Tahminlere göre dünya genelinde 5000-7000 kaplan yaşamakta. Bu oran yüz yıl öncesinden %95 daha az. 20.yy’da üç kaplan türünün soyu tükendi, dördüncü tür ise 25 yıldır görülmemiş.

Kaplanların kurtulması için dört büyük bölgenin dışında on yaşam alanının da koruma altına alınması planlandı. Küçük yaşam alanlarının birleştirilmesi için "kaplan koridorları" kurulacak ve üremeye yatkın kaplanların daha geniş alanlara yayılmaları sağlanacak.

Sevimli kangurular bir zamanlar canavarmış

Yavrularını karınlarındaki keselerinde taşıyan ve zıplayarak hareket eden sevimli kanguruların ataları çok daha vahşiymiş. Günümüzde yaşayan kangurular otçul olmasına rağmen ataları etçildi diyor bilim adamları. Kangurulara ait kalıntıları inceleyen araştırmacılar, eski kanguruların kurt gibi uzun dişlere sahip olduklarını ve bunlarla etleri ve kemikleri parçalayabildiklerini tahmin ediyorlar. Etçil kangurular yaklaşık olarak 23 ila 29 milyon yıl önce yaşamışlar.

Araştırmayı yöneten New South Wales Üniversitesi profesörü Mike Archer, olağanüstü bir malzeme bulduk diye konuştu. Archer, Ekaltadeta olarak adlandırılan uzun ön ayaklı kanguruların, günümüzdeki örneklerinin aksine zıplayarak değil at gibi koşarak hareket ettiklerini tahmin ediyor.

Örümceğin gizemli yolculuğu

Örümcekler ipin üzerindeyken kendilerini rüzgara taşıtıyorlar. Yeni bir bilgisayar modeliyle, hayvanların bu amaçta hava çevrilerinden yararlandıkları anlaşıldı.

Ancak yolculuğun nereye gittiğini bilemiyor araştırmacılar. Rothamsted Araştırma Enstitüsü bilim adamları örümceklerin uçuşunu gösteren yeni bir model geliştirdiler. Bugüne kadar kullanılan Humhreys modeli, örümcek ipini sabit ve düz, örümceği ise hareketsiz gösteriyordu.

Ayrıca bu modelle sadece rüzgarsız havadaki uçuş tasarlanabiliyordu. Örümcekler arkalarını havaya doğru kaldırarak ip fırlatıyorlar.

Fırlatma hareketi bile tek başına metrelerce uzağa taşıyabiliyor hayvanı. Fakat örümceklerin denizde oluşan yeni volkanik adalara ya da açık denizlerdeki gemilere ne şekilde ulaştıkları bu modelle açıklanamıyordu.

Bilim adamlarının son araştırmalarından anlaşıldığı gibi örümcek ipi hava hareketleriyle çevrilince, türbülans biçimini almakta. Bu şekilde hayvanları çok uzaklara taşıyan bir tür yelken oluşmakta. Bilim adamları modeli biraz daha geliştirebilmek için rüzgar kanalında örümcek deneyleri yapmak istiyorlar.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler