Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Soyu tükendi sanılan dev antilop Afrika’da yaşıyor

Hippotragus niger isimli antilop 24 yıldır görünmüyordu, iç savaşa rağmen hayatta kaldığı saptandı./images/100/0x0/55eaa888f018fbb8f88e6f32

Alman bilim adamları, soyu tükendiği sanılan bir memelinin hala yaşadığını keşfettiler. Angola’da yaşayan dev antiloplar (Hippotragus niger) 24 yıldır görülmemişti. Leibniz Enstitüsü bilim adamları şimdi kalıtım analizleriyle, söz konusu antilobun iç savaşa rağmen batı Afrika’da hayatta kalabildiğini saptadılar.

Angola’nın ulusal sembolü olan dev antilopların koruma altına alınması, diğer türlerin de yararına olduğu için bulgunun önemi büyük. İç savaş yüzünden tehdit altında olan hayvanlar görkemli boynuzları nedeniyle avcıların da gözdesi.

Alman bilim adamları hayvanların varlığını Angola’dan gönderilen dışkı örnekleriyle kanıtlamışlar. Bunun üzerinde tuzlu taşlarla kurulan "fotoğraf tuzaklarıyla" da hayvanlar görüntülenebilmiş.

İspinozlar İngilizce ve Çince’yi ayırt edebiliyor

Japon bilim adamları bilimsel adı "Padda oyzivora" olan ispinozların, dil yetisini masal dinleterek öğrendiler.
/images/100/0x0/55eaa888f018fbb8f88e6f34
Deneyler sırasında kuşlara "Ben bir kediyim" ve "Genji’nin masalı" adlı Japon masallarının, İngilizce ve Çince versiyonları dinletilmiş. İlk testte, ispinozlara masalın İngilizce versiyonu sonuna kadar dinletildikten sonra yem verilmiş. İkinci aşamada İngilizce ve Çince masallar aynı anda dinletilmiş, fakat yem kuşların sadece İngilizce masalın okunduğu bölüme uçtukları zaman verilmiş ve kuşlar yemin, masalın İngilizce okunduğu bölümden verildiğini %75 oranında doğru bilmişler.

Ve ilginç bir şekilde yem Çince tarafından verilmeye başlanınca, ispinozların yemin yerini yine öğrenmişler.

Bilim adamları, anlamamasına rağmen iki yabancı dili birbirinden ayırt edebilen insan gibi ispinozların da aynı yetiye sahip olduklarını söylüyor.

Padda oyzivora, Japonya’da yaşayan bir ispinoz türü olduğu için, araştırmacılar doğrudan doğruya iki farklı yabancı dili kullanmışlar.

Küresel ısınma doğal bir süreç değil

İngiliz bilim adamlarının Science dergisinde yayımladıkları son araştırmalarına göre en az 1200 yıldan bu yana, 20.yy’ın ortalarında görüldüğü kadar uzun ve yaygın bir sıcaklık dönemi yaşanmamış.

Sonuçlar, küresel ısınmanın doğal bir iklim süreci olduğuna dayanan tezi çürütmekte. Doğu Anglia Üniversitesi’nden Timothy Osborn ve Keith Briffa, 800 yılından bu yana kuzey yarımküredeki on dört bölgede meydan gelen hava sıcaklıklarını değerlendirmişler. Ancak ortaçağa ait iklim verileri bulunmadığından, ağaç halkaları, buz karot örnekleri veya fosil midye kabukları gibi "iklim arşivlerinden" yararlanılmış.

Bilim adamlarının sonuçlarına göre orta çağın ilk dönemlerinde yani 890 ila 1170 yılları arasında çok sayıda olağanüstü sıcaklıklar söz konusu. Çok soğuk dönemler ise 1580 ila 1850 yılları arasında yaşanmış.

Araştırma, ortaçağda bir sıcaklık dönemi ve "küçük bir buz devrinin" yaşanmış olabileceği tahminini kanıtlamakta. Fakat en uzun süreli ve en geniş alanda etkili olan sıcaklık dönemi 20.yy’ın ortalarında yaşanmış. 1990’lı yılların başına ait verilerin %70’i ise bir sıcaklık artışına işaret etmekte.

Bunları da Beğenebilirsiniz