Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Yeryüzünde hayvan yaşamını tetikleyen madde bulundu: Kil!..

Martin Kennedy ve ekibinin teorisine göre, 1.1 milyar yıl önce başlayan Proterozoik dönemde ilk başlarda mantar, yosun ve liken gibi ilkel canlı biçimleri vardı. Kayalar daha önceleri sadece rüzgar ve diğer iklim koşullarıyla aşınıp ufalınca, organik madde ve ufalanmış taş karışımıyla ilk kez gerçek anlamda toprak oluşmuştu.

Mantarlar ve likenler ufalanmayı tetikledikleri gibi kimyasal bir süreci de başlatmışlardı. Biyolojik etkinlikler sayesinde her şeyden önce önemli miktarda kil mineralleri oluşmuş ve denize akmıştı. Ve deniz canlılarını başlatan kimyasal süreç başladı.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Martin Kennedy, kil ve hayvanlar arasındaki ilişkiyi keşfetti. Dünyamızda 1,1 milyar 535 milyon yıl kadar önce yaşanan Proterozoik dönemde ilk kez önemli miktarda kil mineralleri oluşmuştu.

Bu gelişmeye paralel olarak atmosferdeki oksijen oranı da artmıştı, ki gelişkin yaşam biçimleri ancak bu sayede ortaya çıkabilirdi.

Kennedy ve ekibi, bu iki fenomen arasında doğrudan bir ilişkinin bulunduğuna inanıyor.

Kil mineralleri, ölü organik maddelerin denizlerde okside olmasını önleyince denizlerde ve atmosferdeki oksijen oranı yükselmişti.

Teori ne diyor?

Bu teoriye göre Proterozoik dönemde ilk başlarda mantar, yosun ve liken gibi ilkel canlı biçimleri vardı. Kayalar daha önceleri sadece rüzgar ve diğer iklim koşullarıyla aşınıp ufalınca, organik madde ve ufalanmış taş karışımıyla ilk kez gerçek anlamda toprak oluşmuştu.

Mantarlar ve likenler ufalanmayı tetikledikleri gibi kimyasal bir süreci de başlatmışlardı. Biyolojik etkinlikler sayesinde her şeyden önce önemli miktarda kil mineralleri oluşmuş ve denize akmıştı.

Bilim adamları tepkimeye müsait olan minerallerin denizlerdeki organik maddelerle birleştiklerini ve bunların okside olmalarını engelleyerek deniz diplerinde birikmesine neden olduğunu düşünüyorlar.

Çoğalmaya başlıyorlar

Bu süreç, çevre araştırmacılarının geçtiğimiz on yıl içinde buldukları gibi küresel karbon dolaşımının en önemli parçasıdır. Bu da hayvanların yaygınlaşmasındaki en önemli adımdı diyor bilim adamları.

Organik maddelerin indirgenişinde çok az oksijen kullanılması, deniz suyundaki oksijen oranının yükselmesine yol açmıştı.

Bilim adamları bu tezi kanıtlayabilmek için, Proterozoik döneme ait tortullardaki kil minerallerinin miktarını ölçmüşler ve bekledikleri gibi eski tabakalarda mineral saptayamamışlar. Kil mineralleri yaklaşık olarak 700 milyon yıl önce çoğalmaya başlamıştı.

İlk çok hücreli ilkel hayvanlar 600 milyon yıl kadar önce gelişmeye başlamış ve 543 milyon yıl önce de daha büyük biçimlere evrilerek türleşmişlerdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz