« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İklim değişimi yüzünden denizler 7 METRE yükselecek

İngiliz bilim adamları tarafından gerçekleştirilen kapsamlı bir araştırma, iklim değişiminin sanılandan çok daha kötü sonuçlar doğurabileceğini gösterdi.

"Avoiding Dangerous Climate Change" araştırmasıyla elde edilen sonuçlar, daha önce küresel ısınmayla ilgili sonuçları gölgede bırakması nedeniyle huzursuzluk yarattı. /images/100/0x0/55eb4e22f018fbb8f8b8af51

Rapora göre iki dereceden yüksek artışlar felaket sonuçlar doğurabilecek.

İngiliz bilim adamları, endüstri ülkelerinde ve gelişmekte olan ülkelerde tarımdaki verimin düşeceğini, çölleşmenin büyüyeceğini ve buna bağlı olarak da Kuzey Afrika’da göçlerin yaşanacağını tahmin ediyorlar.

Ayrıca iki milyar insanın susuz kalma olasılığı var, mercan resiflerinin %97’si yok olacak, kutup ayısı ve mors soyu tükenecek diyor bilim adamları. En kötüsü de hava sıcaklığındaki iki derecelik bir artış yüzünden Grönland’ın eriyebileceği.

Buz tabakası eriyor

2001 yılında hazırlanan Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) raporunda, Güney Kutbu buzunun sağlam olduğu bildiriliyordu. Oysa British Antarctic Surve başkanı Chris Rapley, Güney Kutbunun batısındaki buz tabakasının erimeye başladığını ve Grönland’ın erimesi halinde ise önümüzdeki bin yıl içinde denizlerin yedi metre yükseleceğini söylüyor.

Bilim adamlarının diğer bir endişesi de denizlerdeki asit oranının yükselmesi.

Son zamanlarda, karbondioksitin deniz suyunda çözülüşünün, deniz canlıları için tehlike oluşturduğunu açıklayan araştırmaların sayısı günden güne artmakta. Bu değişim denizdeki besin zincirini altüst edecektir.

Mercan gibi organizmalar daha şimdiden okyanuslardaki pH değerinin yükselmesinden olumsuz yönde etkilenmeye başladılar. Sonuç olarak, yeni rapor, iklim değişimine bağı gelişmelerin çok daha vahim olduğunu ve belli bir değişimden sonra geriye dönüş olmadığını göstermekte.

Yeni bir zehirli balık türü bulundu

Bir Amerikalı bilim adamı Güney Afrika’daki Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nün bir rafında yeni bir zehirli balık türü saptadı.
/images/100/0x0/55eb4e22f018fbb8f8b8af53
Amerikalı bilimci Stuart Poss’un açıklamasına göre, üzerinde turuncu lekelerin bulunduğu dikenli balık, Güney Afrika kıyılarında Hint Okyanusu’nun derinliklerinde bulunmasına rağmen on iki yıl boyunca hatalı olarak Snyderina yamanokami olarak bilinen zehirli Japon balığı olarak sınıflandırılmıştı.

Güney Afrika’daki Aquatic Biodiversity Enstitüsü’nün (SAIAB) davetlisi olan Poss, bilgisayarda gördüğü sınıflandırmadan kuşkulanarak, el büyüklüğündeki dikenli balığı enstitüde yakından inceleyince tahmininde yanılmamış.

Balık gerçekten de daha önce bilinmeyen ve adlandırılmayan bir türdü. Uzman, balığı "mor yabanarısı balığı" anlamına gelen "purple waspfish" olarak adlandıracak. İlginç örnek 1994 yılında rastlantısal olarak, 150-300m derinlikte ıstakoz avlayıcılarının ağına takılmıştı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz