Spor Doğa
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğa

Balinalarda yöresel dil, çeşitli şiveler var

Özel dinleme aygıtlarıyla balina seslerini takip eden bilim adamları, beklenmedik yerlerde farklı türler saptadılar. Diğer ilginç bir bulgu da şu: Mavi balinalar, yaşadıkları bölgeye göre farklı şiveler "konuşuyorlar".

Balina diyalektiğini keşfeden Oregan Eyalet Üniversitesi’nden David Mellinger, balinaların "kalın, titreşimli seslerini takip eden bir tonla" iletişim kurduklarını söylüyor. Diğer balinalar ise yaşadıkları yere göre ses çıkarırken boğazlarını daha az kullanıyorlar. Kuzeybatı Pasifik ve Batı Pasifik’teki mavi balinaların sesleri farklı ve bu ikisi, Antartik çevresindeki denizlerdeki balinalardan farklı iletişim kuruyorlar.

Deniz biyologu farklı şivelerin birlikte kullanıldığı karışık seslerin de bulunduğuna dikkat çekiyor ve bunların ortak bir dil mi yoksa şaşkın yavruların sesleri mi olduğu henüz bilinmiyor deniyor.

Amerikanın çeşitli üniversitelerindeki bilim adamlarından oluşan büyük bir ekip dünya denizlerindeki balinaların seslerini yüzen hidrofonlarla dinliyor. Bu enstrümanların yedisi beş yıldan bu yana Alaska körfezinde çalışıyor.

Hidrofonlar 40km uzaklıktaki balina şarkılarını bile yakalayabiliyorlar. Bilim adamları ilkbaharda balina araştırma tekniğini biraz daha geliştirerek, diğer ölçüm aletleriyle balinaların hangi su koşullarında göründüklerini öğrenecekler. Su sıcaklığı, tuz oranı ve klorofil gelişimi gibi kriterlere de dikkate alacağız diyor bilim adamları. Böyle balinaların hangi koşullarda yaşadıkları belirlendikten sonra arama işleri de kolaylaşacak.

İsteyene iki başlı yılan Fiyatı: 150.000 dolar

Amerika’daki St.Louis Akvaryumu, altı yıldır ellerinde bulunan iki başlı yılanı satışa sundu.
/images/100/0x0/55eab540f018fbb8f8919ffb
"We" olarak isimlendirilen iki başlı yılan aynı zamanda albino. 1999 yılında doğumundan kısa bir süre sonra 15.000 dolara satın alınan yılanın bu kadar uzun süre yaşayacağını kimse beklemiyordu. Fakat yılanın iki kafası da aynı mideye bağlı olduğu için hayatta kalabildi. Ve altı yıl içinde iyice gelişip serpilen yılan artık 1,20m uzunluğunda ve iki buçuk santim kalınlığında. Bedeni beyazımsı olan yılanın iki kafası da kızılımsı. Yılanın 10-15 yıl daha yaşayacağını düşünen akvaryum,yılanın İnternet’teki eBay firmasında 150.000 dolardan açık arttırmayla satılacağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle