« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Doğa

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
20 milyon yıllık kehribarın içinde örümcek bulundu

Manchester Üniversitesi’nden David Penney, 20 milyon yıllık bir kehribar içinde bir örümcek ve örümcek /images/100/0x0/55ea40c7f018fbb8f8741f07kanı buldu.

İngiliz bilim adamı kan damlacıkları sayesinde hayvanın nerede ve neden öldüğünü saptadı. Şimdi kanın içinde DNA’yı ayrıştırmaya çalışacak. Fosil reçineden oluşan sarımsı kehribar içinde genelde minik hayvanlar veya bitkiler bulunur ve bunlar milyonlarca yıl koruna gelir.

Penney 2003 yılında da Dominik Cumhuriyeti’nde iki santimetrelik bir kehribar içinde Güney Amerika ve Karayipler’de yaygın olan bir örümcek türü bulmuştu. Penny’e göre yeni bulunan örümcek yaklaşık olarak 23 milyon yıl önce başlayan ve 18 milyon yıl kadar devam eden miyosen dönemine ait.

Ayrıntılı incelemeler sonucunda örümceğe ait iki damla kan da bulunmuş. Penny son bulgusu sayesinde bir kehribar içinde ilk kez örümcek kanı (hemolenf) bulmuş oldu.

Bilim adamı örümceğin ve kan damlacıklarının pozisyonunu inceleyince örümceğin ölümünden önce hangi yöne ve ne hızda hareket ettiğini ve ne şekilde öldüğünü saptamış. Buna göre örümcek reçinenin içine düştüğünde ağaca tırmanmıştı. Kanın bulunuş şekli ayrıca hangi bacağın önce kırıldığını da gösteriyor diyor bilim adamı.

Kamerun’daki göller zehir saçıyor

Michigan Üniversitesi bilim adamları, Kamerun’daki Nyos ve Monoun göllerinin insanlar için yeniden ölümcül tehlike yarattığı konusunda uyardılar. 1980’li yıllarda iki gölden püsküren zehirli gazlar yüzünden 1.800 kişi yaşamını yitirmişti. Acil önlem alınmadığı taktirde aynı felaket yeniden yaşanabilir diyor bilim adamları. Gaz, göllerin altında bulanan yanardağlara ait. "Gazlar ağır ağır buharlaşmadığı zaman büyük bir tehdit oluşturmakta" diye açıklıyor George King.

Bilim adamları şu sıralar göllerden önemli oranda CO2 pompalamaya çalışıyorlar. Fakat son on iki yılın verilerinden anlaşıldığı üzere, bu girişim pompaların zayıf olması nedeniyle yeterli olmamakta. Göllerdeki gaz yoğunluğu hala artmaya devam ediyor ve bugün kullanılan yöntemlerle önümüzdeki yıl CO2’in sadece %10’u pompalanacak.

Oysa göllerdeki gazın bu kadar yavaş pompalanabiliyor olması çevre halkı için büyük bir tehdit oluşturmakta. "Modelimize göre göllerdeki geriye kalan gazların %75-99’u 2010 yılına dek Monoun ve Nyos’daki 7 pompayla çıkarılabilecek diye konuşta araştırmacı.

Yüz yıllık uykudan uyandı

El Salvador’daki Ilamatepec yanardağı yüz yılı aşkın süredir uykudaydı. Kısa bir süre önce yeniden uyanan volkan, neredeyse otomobil büyüklüğünde kaya parçaları püskürttü.

Başkent San Salvador’da konuşan içişleri bakanı René Figueroa, iki kişinin öldüğü ve kurbanların yanardağın güney yamacına yuvarlandığını bildirdi. Spiegel online’daki habere göre 2382m yüksekliğindeki yanardağın dört kilometrelik çevresi afet bölgesi olarak ilan edilmiş ve 2250 güvenli bir bölgeye taşınmış. Yanardağın üzerinde yükselen muazzam bir duman bulutu arasından kül ve sıvı magma fışkırdı. Yamacın bazı kısımlarından ise kaynar su püskürmüş.

Başkent San Salvador’un yaklaşık 60km yakınındaki yanardağın çevresinde 20.000 kadar insan yaşıyor. Volkan son olarak 1904 yılında püskürmüştü. Yetkililer son püskürme konusunda Eylül ayının ortasında bölgede meydana gelen dikkat çekici sismik etkinlikten sonra uyarmışlardı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler