NEVŞEHİR HABERLERİ

Doç. Dr. Torun: Türkiye'de 6 bin hemofili hastası var

DHA
25 Mayıs 2017 - 17:44Son Güncelleme : 25 Mayıs 2017 - 17:44

Doç. Dr. Torun: Türkiye'de 6 bin hemofili hastası var

YEREL HABERLER NEVŞEHİR

DHA

NEVŞEHİR, (DHA) - ERCİYES Talasemi Hemofili Derneği (ERTAHEDER) Başkanı Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun, ''Türkiye'de yaklaşık 6 bin hemofili hastası bulunuyor. Bu doğumsal kanama bozukluğunun tanısı, yaşla birlikte artar'' dedi.
Onuncu Hemofili Yaz Okulu, Hemofili Federasyonu (HEDEF) tarafından, Erciyes Talasemi Hemofili Derneği (ERTAHEDER) ev sahipliğinde Nevşehir'de düzenlendi. Hemofili alanında çalışan 12 derneğin, 6 ay ile 30 yaş arası 150 hemofili hastasının, 20 hemşirenin, yaklaşık 30 çocuk hematoloğunun ve farklı disiplinlerden pek çok doktorun katıldığı yaz okulunda, hastalıkla ilgili bilgiler paylaşıldı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Emel Mehmet Tarman Çocuk Kliniği Öğretim Üyesi ve Erciyes Talasemi Hemofili Derneği (ERTAHEDER) Başkanı Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun, kandaki faktör VIII veya IX eksikliği sonucunda gelişen nadir bir kalıtsal kanama bozukluğu olan hemofilinin, eklem içi (hemartroz) ve kas içi (hematom) kanamalarla kendini gösteren bir grup hastalığa verilen isim olduğunu kaydetti.
Faktör VIII eksikliğinin Hemofili A, faktör IX eksikliğinin ise Hemofili B olarak adlandırıldığını kaydeden Doç. Dr. Torun, ''Hastalık çoğunlukla taşıyıcı kadınlardan, erkek çocuklarına geçer, ancak çok nadir olmakla birlikte kız çocuklarda da görülebilir. Olguların yaklaşık üçte biri, aile öyküsü olmaksızın ortaya çıkabilir. Hemofili A yaklaşık 5 bin-10 bin erkek doğumunda bir olarak görülürken, sıklığı Hemofili B'ye göre 5-6 kat daha fazladır. Tüm hemofiliklerin yaklaşık yüzde 85'ini Hemofili A, yüzde 15'ini ise hemofili B oluşturmaktadır. Hastalık insidansı tüm coğrafyalarda aynı olup ırksal farklılık göstermez. Türkiye'de ise yaklaşık 6 bin hemofili hastası bulunmaktadır. Bu doğumsal kanama bozukluğunun tanısı yaşla birlikte artar. Bebek büyüdükçe, özellikle emeklemeye ve yürümeye başladıkça hastalığın klinik bulguları da ortaya çıkmaya başlar'' ifadelerini kullandı.
Hemofilinin, tek bir hekimin altından kalkamayacağı kadar kapsamlı bir hastalık olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun şöyle devam etti:
''Başta çocuk hematoloji uzmanı olmak üzere çok sayıda uzmanlık dalında deneyime sahip doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Hemşirelik disiplininin katkıları da çok değerlidir. Ortopedi, fizik tedavi, nükleer tıp gibi uzmanlık alanları hemofili takibinde çok önemlidir.”
Hemofilide gen tedavisi uygulamalarının prensip olarak mümkün olduğunu da söyleyen Doç. Dr. Yasemin Altuner Torun, ''Son 10 yıldır deneysel laboratuvar ortamlarında ve hayvanlarda yapılan gen tedavisi denemeleri sonrasında insanlar üzerinde de klinik çalışmalar başlamıştır. Ancak daha çok erken bir aşamadayız'' dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Doç. Dr. Torun: Türkiye'de 6 bin hemofili hastası var haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR İLÇELERİ
  NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   16:40
  • Akşam
   19:38
  • Yatsı
   21:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı