KAYSERİ HABERLERİ

Doç. Dr. Kürşat Gündoğan;

IHA
13.09.2015 - 16:44Son Güncelleme :

DÜNYA SEPSİS GÜNÜ

IHA

Kayseri’de 13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle Türk Dahili Ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği tarafından Kayseri Form Alışveriş Merkezinde açılan stantta halka sepsis hastalığı anlatıldı.
Kayseri’de 13 Eylül Dünya Sepsis Günü nedeniyle Türk Dahili Ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği tarafından Kayseri Form Alışveriş Merkezinde açılan stantta Erciyes üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doçent Doktor Kürşat Gündoğan halka sepsis hastalığını tanıttı.
Gündoğan, halkın büyük bölümünün bu hastalığa yabancı olduğunu belirterek “ Bu sene 4.’sünü kutladığımız Sepsis Günü, Dünya Sepsis Birliği Tarafından kutlanmaya başlandı. Farkındalık eğitimi verilmeye başlandı. Türkiye’de, Türk Dahili Ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği olarak bu etkinliği yapıyoruz. Sepsis kana iltihap karışması demektir. Özellikle vücudumuzun akciğer, idrar yolları gibi bir yerinde lokalize bir enfeksiyonda kana iltihap karışması ve bu iltihabın tüm organlarda yetmezliğe neden olmasına Sepsis deniliyor” dedi.
Halkın bu ölümcül hastalığa karşı bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Gündoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Dünya’da özellikle 27 milyon insanda görülmektedir. 27 milyon insanın 8 milyonu da ölmektedir. Hasatlıktan kurtulup yaşayan insanlarda da yaşadığı süre boyunca çok ciddi hem fiziksel hem psikolojik problemler olabilmekte. Bu nedenle biz kar amacı gütmeyen bir dernek olarak tüm sosyal medyada, toplum ve kamu yararına çalışan vakıflarda bu sepsis hakkında farkındalık oluşturmak istiyoruz. Farkındalık oluşturduktan sonra bu hastalığı engellemek ve buna bağlı ölümleri ve yan etkileri azaltmak istiyoruz. Burada halkı bilgilendirmeye çalışıyoruz ve görüyoruz ki bilen insan sayısı %5’e ulaşmaz. O da sağlıkçılar biliyor normal bir vatandaş bilgi sahibi değil. Biz burada broşür dağıtıyoruz bilgilendirme yapıyoruz özellikle
Sepsis bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde özellikle kanser hastalarında, tedavi görenlerde, yaşlılarda çocuklarda daha fazla görülebilmekte”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Doç. Dr. Kürşat Gündoğan; hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Eylül 2015 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doç. Dr. Kürşat Gündoğan; haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:41
 • Guneş
  07:24
 • Öğle
  12:36
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:27
 • Yatsı
  18:58
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı