KAYSERİ HABERLERİ

Doç. Dr. Gökalp Öner: “Üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorunu görünüyor”

DHA
05 Nisan 2016 - 14:30Son Güncelleme : 05 Nisan 2016 - 14:31

Doç. Dr. Gökalp Öner: “Üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorunu görünüyor”

DHA

KAYSERİ, (DHA)-KADIN Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner, bilimsel çalışmaların yer aldığı ve alanında önemli bir yere sahip olan Archieves of Medical Science dergisinde “Aşılama başarısını arttıran faktörler” konulu çalışması ile dikkat çekti. Öner, üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorunu göründüğünü belirterek, bu nedenle yardımcı üreme tekniklerine başvurulması gerektiğini belirtti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Gökalp Öner’in yurtdışında Archieves of Medical Science dergisinde yeni yayınlanan çalışması ile literatürde ilk kez aşılama başarısını arttıran faktörler incelendi. Bu konuda yaptığı çalışması ile yurt dışında da dikkat çeken Öner, aşılamanın çocuk istemi olan çiftlerin sıklıkla yaptırdığı bir yöntem olduğunu belirtti. Öner, “Aşılamada gebelik elde etme başarısı yüzde 20 olarak bulunmuştur. Tabiî ki sağlıklı bir gebelik elde etmek için kaliteli yumurta ve sperme ihtiyaç duyulmakta ve bu sperm ve yumurtanın doğal ortamı olan anne rahminin tüpünde buluşması gerekmektedir. Bu çalışmada aşılamanın başarısını öngörmede en önemli faktörün ultrasonla kadının yumurta sayısının bakılması olarak bulundu. Yumurta cevabını öngörmede adetin 3. ve 21. günü bakılan hormon parametreleri önemli olmasına karşın en değerli parametre yumurta sayısının ultrasonla bakılması olarak bulunmuştur.” dedi.

“AŞILAMADA GEBELİK BAŞARISINI ARTTIRAN FAKTÖRLER BELİRLENDİ”

Üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorununun görüldüğünü anlatan Öner, bu konuda sorun yaşanan durumlarda yardımcı üreme tekniklerine başvurulduğunu kaydetti. Öner, şunları söyledi: “Bu teknikler arasında sıklıkla aşılama dediğimiz yumurtaların ilaçlarla doktor kontrolünde belli bir olgunluğa getirilip çatlatılması ve eşinin hazırlanan sperminin rahme enjeksiyon ile yumurtanın döllenmesi sonucu gebelik elde etme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemin başarısını belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi yumurta sayısının işlemden önce sayılması olarak bulunmuştur. Bu çalışmada hastalara hap tedavisi uygulanmış ve takibe alınmıştır. Yumurta cevabını ön görmek gebelik elde etmede çok önemlidir ve bu yapılan çalışma ile aşılamada başarıyı arttıran faktörler belirlenmiştir.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden Doç. Dr. Gökalp Öner: “Üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorunu görünüyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Nisan 2016 tarihinde saat 14 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doç. Dr. Gökalp Öner: “Üreme çağındaki çiftlerin yüzde 15’inde kendiliğinden çocuk olamama sorunu görünüyor” haberi güncellenecektir.

  KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:03
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:33
  • Yatsı
   21:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı