ADANA HABERLERİ

Doç. Dr. Engin Çetin TDK Bilim Kurulu Üyeliğine Seçildi

IHA
26 Ekim 2015 - 11:00Son Güncelleme : 26 Ekim 2015 - 11:01

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ÇÜ) FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ENGİN ÇETİN, TÜRK DİL KURUMU (TDK) BİLİM KURULU ÜYELİĞİNE SEÇİLDİ.

IHA

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Çetin, Türk Dil Kurumu (TDK) Bilim Kurulu Üyeliğine seçildi.
TDK Bilim Kurulu, Türkiye Üniversitelerinde çalışan, alanın uzmanı ve Türk Dil Kurumu’nun asli üyesi olan yirmi kişiden oluşuyor. Kurula üyeler, Kurum Başkanlığı’nın önerisi ve Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu (AKDTYK) Yönetim Kurulu’nun onayı ile 5 yıllığına seçiliyor.
Süresi dolan üye yeniden kurul üyesi olarak seçilebiliyor. Kurula seçilen Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Engin Çetin, 5 yıl boyunca Ankara ve Adana’da bu görevi üstlenecek.
Aldığı görev ve sorumluluğu değerlendiren Doç. Dr. Engin Çetin, Kasım ve Mayıs aylarında düzenli olarak Ankara’da olağan toplantılara katılacağını belirterek yapacağı görevleri şu şekilde açıkladı:
“Türk Dil Kurumu bünyesinde Türk Yazı Dilleri ve Ağızları Kolu, Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Kolu, Yazıt Bilimi Kolu, Sözlük Kolu ve benzeri birçok çalışma grubu görev yapıyor. Bir Bilim Kurulu üyesi en çok dört çalışma koluna üye olabiliyor ve bu çalışma kolunun faaliyet alanına uygun çalışmaların sürdürülmesi görevlerini yürütüyor. Bilim Kurulu, Kasım ve Mayıs aylarında düzenli olarak Ankara’da olağan toplantılarını yapıyor. Ayrıca üyeler, üyesi oldukları alt çalışma kollarının faaliyetlerine bağlı olarak haftada bir yada iki haftada bir Ankara’da toplanarak kolların bilimsel çalışmalarını etkin biçimde sürdürmesini sağlıyor. Bunun dışındaki çalışmalar, ilgili öğretim üyesinin bulunduğu ilden yürütülebiliyor.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Doç. Dr. Engin Çetin TDK Bilim Kurulu Üyeliğine Seçildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ekim 2015 tarihinde saat 11 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doç. Dr. Engin Çetin TDK Bilim Kurulu Üyeliğine Seçildi haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:08
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:34
  • Yatsı
   21:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı