Gündem Haberleri

  D'nin azı, C'nin fazlası zarar

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  D vitamini eksikliği bağırsak hastalıklarına yol açıyor. C vitamini fazla alındığında ise damar tıkanıklığı tehlikesi sözkonusu.

  Amerikalı araştırmacılar, D vitamini eksikliğinin Avrupa ve Kuzey Amerika’daki her bin kişide birinde bağırsak hastalığına yol açtığını açıkladı.

  Penn State Üniversetesi’nde yapılan araştırmalarda, D vitamini eksikliğinin ’’Chron’’ ve ’’Ulcerative Colitis’’ denilen iki çeşit bağırsak hastalığına yol açtığı, Avrupa ve Kuzey Amerika’da her bin kişiden birinde bu hastalıklardan birinin geliştiği bildirildi.

  Bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, iki haftalık D vitamini uygulamasıyla, tetikleyeci etkisi olan bu hastalıkların etkisini azaltmayı başardılar.

  ABD’nin San Francisco kentinde devam eden Deneysel Biyoloji Kongresi’nde yaptığı açıklamada, söz konusu hastalıklarda kullanılan ilaçların kemik erimesine yol açtığını ve yan etkilerinin olduğunu belirten Dr.Margherita T. Cantoma, barsak hastalıkları ilaçları ile D vitamini kombinezonu kullanılması halinde, hastalıkların tedavisinde daha etkili rol oynanacağını ve kemik erimesinin yok edilebileceğini söyledi.

  IBD olarak adlandırılan bağırsak hastalıklarının, insanların daha az güneş aldıkları Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde yaygın olduğuna değinen araştırmacılar, bu hastalıkların en çok Kanada’da görüldüğünü kaydetti.

  Eklem iltihabından koruyor

  San Francisco’da yapılan açıklamada, Wisconsin Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya dikkat çekilerek, D vitamini eksikliğinin aynı zamanda, iki otobağışıklık sistemi hastalığı olan eklem iltihabı ve multipl skleroza yol açtığı belirtildi.

  Güneş ışınlarının deriyi etkilemesi ile vücudun D vitamini ürettiğine işaret eden Dr. Cantoma, bağırsak hastalarına hemen D vitamini almaya başlamalarını önermediğini, henüz yaptıkları araştırmaların laboratuvar düzeyinde olduğunu, D vitamininin dozu ile ilgili olarak herhangi bir yorumda bulunamayacaklarını belirtti.

  Sigara riski artırıyor

  Aşırı dozda alınan C vitaminin damar tıkanıklığına yol açabileceği belirtiliyor.

  Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden John Dwyer orta yaşlı 573 erkek ve kadın üzerinde yaptığı araştırma sonuçlarına göre, günde 500 miligram C vitamini (10 portakala karşılık geliyor) alanların atardamarları, almayanlara göre 2.5 kat kalınlaşıyor. Sigara içenler için durum daha da tehlikeli. Sigara içenlerin aşırı C vitamini kullanımının yol açtığı damar kalınlaşması 5 kat daha yüksek. Dawyer, damar tıkanıklığına yol açabileceği için aşırı dozda vitamin kullanılmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

  (A.A/ANKA)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı