Gündem Haberleri

GÜNDEM

  DNA örneğinden robot resim çizilebilecek

  Hürriyet Planet
  14 Eylül 2012 - 11:43Son Güncelleme : 14 Eylül 2012 - 15:03

  Genetik bilimindeki çalışmalar, bir insanın DNA örneğinden yüzünün neye benzediğini anlamayı sağlayacak kadar ilerledi.

  Yakın bir gelecekte polisin eşgal belirlemek için robot resim çizmesine gerek kalmayacak çünkü olay yerinden alınan DNA örnekleri, suçlunun görünümünü ortaya koyacak.

  Hollanda, İngiltere, Kanada, Almanya ve Avustralya’dan bilim insanlarının MR çekimleri yaparak ve portre fotoğrafları kullanarak yaptığı araştırma sonucunda, genetik kodların beş farklı bölümünün yüz hatlarını nasıl belirlediği anlaşıldı.

  Avrupalıların atalarından nasıl farklı yüz özellikleri edindiğini gösteren araştırma kapsamında beş ülkeden 10 bin kişinin genleri incelendi ve sonuçta, yüze şekil veren beş özel gen keşfedildi.

  Bu beş genden üçü daha önceden, yarık dudak-damak, lakrimal kanal anomalileri, burun ucundaki şekilsizlik ve göz ayrıklığı gibi yüz kusurlarıyla ilişkilendiriliyordu.

  İki gen ise daha önce yüz gelişimiyle hiç ilişkilendirilmemişti. Bunlardan birinin orta yüz çökmesi, diğerinin yüz dokusunun oluşmasıyla ilgili olduğu anlaşıldı.

  ROBOT RESME GEREK KALMAYACAK

  Genlerin, görünüşümüzü nasıl etkilediği gelecek araştırmalarla ortaya çıktıkça polisin eşgal belirlemek için kullandığı robot fotoğraflara da gerek kalmayacağı tahmin ediliyor. Çünkü bilim insanları, olay yerinden edinilen kan ve doku örneği gibi DNA'ları inceleyerek suçluların fiziksel görüntüsünü belirleyebilecek.

  Hollanda'daki Erasmus Üniversitesi Tıp Merkezi profesörlerinden, araştırmanın direktörü Manfred Keyser'e göre, heyecan verici bu ilk bulgular insan yüzünün morfolojisinin genetik açıdan anlaşılmasının önünü açacak.

  Şimdiye dek DNA örneklerinden, kişinin sadece saç ve göz rengi tespit edilebiliyordu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı