Gündem Haberleri

  DNA da kurtaramadı

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'de tecavüz ve cinayetten idama mahkûm olan Derek Barnabei, DNA testinde de suçlu çıktı. İnfaz bu gece yarısı zehirli iğneyle yapılacak.

  Kampanyalar sonuçsuz

  İtalyan kökenli Amerikan vatandaşı olan Derek Barnabei'nin affedilmesi için Roma'da kampanya başlatan AB Komisyonu eski üyesi Emma Bonino, büyük hayal kırıklığına uğradı.

  Barnabei, Virginia Eyaleti'nde idam edilen 315'inci kişi olacak.

  Annenin gözyaşları

  Derek Barnabei'nin annesi Jane, diğer oğlu Craig'le birlikte basın mensuplarına açıklama yaparken gözyaşlarını tutamadı.

  ABD, tartışmalı bir idam kararı yüzünden çalkalanıyor. 1993'te Sarah Wisnosky adlı 17 yaşındaki genç kızı, tecavüz edip öldürmek suçundan Virginia eyaletinde idama mahkûm edilen Derek Barnabei, masum olduğunu kanıtlamak için yaptırdığı DNA testi sonunda hüsrana uğradı. Barnabei temize çıkacağı yerde bir kez daha suçlu çıktı. Wisnosky'nin tırnağından alınan kan örneğinin Barnabei'nin DNA'sına uyduğu tespit edildi.

  Sokağa döküldüler

  Virginia Valisi Jim Gilmore, suçun DNA'yla da kanıtlanması üzerine idamın kaçınılmaz olduğunu, infazın bu gece TSİ 01.00'de zehirli iğneyle gerçekleştirileceğini açıkladı. Eyalette büyük tepki uyandıran karar, idam karşıtlarını sokağa döktü. Cinayetle ilgili bazı adli tıp kanıtlarının ortadan kaybolup birkaç gün sonra yeniden bulunması da bu idamla ilgili protestoları daha geniş boyutlara taşıdı.

  Papa da dinlenmedi

  Barnabei'nin affedilmesi için gösterilen çabalar sonuçsuz kaldı. Mahkûmun İtalyan kökenli olması nedeniyle İtalya da ayağa kalktı. Papa İkinci Jean Paul, Barnabei'nin affedilmesi için Amerikalı yetkililere çağrıda bulundu. İtalyan insan hakları savunucusu ve AB Komisyonu eski üyesi Emma Bonino, Roma'da idama karşı kampanya yürütürken, İtalyan medya mensupları da Virginia'ya akın ettiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı