"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Dizleriniz mi ağrıyor?

Dün gece eklemlerinizdeki ağrılar nedeniyle uyuyamadınız.

Yorgun ve uykusuz başladığınız bugünün sabahında hareketlerinizdeki güçlük ve eklemlerinizdeki şişme de canınızı oldukça sıkıyor. Aslında sorun, öyle pek yeni de değil. Birkaç yıldır yürürken, merdiven çıkarken diz eklemlerinizdeki ağrıyla başladı her şey...
Başlangıçta pek önemsemediğiniz bu ağrılar birkaç ay içinde kalça eklemlerinize, omuz, el bilek, dirsek ve hatta sırt eklemlerinize kadar yayıldı.
Şimdi artık neredeyse parmak eklemlerinizin bile ağrıdığından yakınıyorsunuz. Kısacası durumunuz biraz “tatsız!”
Ve sorununuz muhtemelen yaşlanma sürecinin en sıkıcı işareti “artrit”ten başka bir şey değil...
Osteoartrit -yaygın adıyla eklem kireçlenmesi- çok sık görülen bir sorundur.
Erkekseniz 50 yaş, kadınsanız 40 yaş civarında artrit-osteoartrit, sizin de kapınızı çalabilir. Özellikle menopozla birlikte kadınlarda osteoartrite bağlı romatizma sorunu, hayatın keyfini bir hayli kaçırır.
Yaşlanmayla birlikte eklemlerde yastık görevini yapan kıkırdak dokusunun aşınması ve kaybı temel sorundur. Kemik taramasındaki bu elastik yastığın yapısının bozulması ve zamanla yok olması, eklem yüzeylerinde sürtünmelere, aşınmalara, kırılmalara sebep olur. Yaşamınızı berbat eden, canınızı yakan eklem ağrılarının nedeni, eklem yüzeylerindeki sürtünmelerdir.

KİMLER RİSK ALTINDA?

Osteoartrit sorunu kadınları daha çok ilgilendirir. Yaşlandıkça bu tür bir romatizmayla karşılaşma olasılığınız artmaktadır. Menopoz dönemine girilmesiyle birlikte bu sorun daha da sıklaşır ve ağırlaşır. Pek çok çalışma, genetik eğilimin etkin olabileceğini göstermiştir. Eğer annenizde babanızda ve yakın akrabalarınızda osteoartrit hastalığı yoğunsa sizde de ortaya çıkma olasılığı fazladır.
Kilo fazlalığı ve şişmanlık, özellikle diz, kalça ve bel eklemlerinde osteoartritin daha erken ortaya çıkmasına, hızlı ve ağır seyretmesine yol açar. Eğer düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite alışkanlığını erken yaşlarda edinmemiş, hareketsiz bir yaşam sürdürmüşseniz, eklemlerinizi ve birlikte görev yaptığı kas ve bağları yeterince güçlendirmemişseniz osteoartrit riskiniz daha yüksektir.

NASIL ÖNLEYECEKSİNİZ?

Osteoartritle mücadelede ideal kilonuzu korumanız en önemli yaklaşımdır. Alacağınız her kilonun diz, kalça ve bel eklemlerinize yük bindireceğini hiçbir zaman unutmamalısınız. Vereceğiniz her kilo ve bel çevrenizdeki her santim incelme, riskinizi azaltacaktır. Eklemlerinizi desteklemek için kıkırdak hasarını engelleyen ve osteoartrit riskinizi neredeyse üç kat azaltan C vitaminini yeterli miktarda almalısınız. D vitamininin kemiklerinizi güçlendireceğini ve hastalığın gidişini yavaşlatabileceğini unutmamalısınız. Eğer beslenmeniz bu besin unsurları açısından fakirse özellikle ilave D vitamini desteği için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

İlaçla tedavi önemli

BİR NOT

Ağrı kesici ilaçlar başlangıçta çoğu kez yeterlidir. Bu amaçla kullanacağınız her türlü ilaca sadece doktor önerisiyle başlamalısınız.
Özellikle önceden belirlenmiş bir karaciğer sorununuz varsa ve alkol kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Bir süre sonra aspirin, ibuprofen, diclofenak, naproksen ihtiva eden daha etkin ilaçlara ihtiyacınız olacaktır. Sadece reçeteli olarak kullanılabilen bu ilaçlar özellikle 60 yaş üzerindeyseniz midenizi tahriş edebilir, mide kanamalarına yol açabilir.
Bu ilaçlar, uygun dozda kullanıldıklarında, oldukça güçlü ve sindirim sistemi yan etkileri çok düşük olan tedavi araçlarıdır.

Durum acilse

BİR ÖNERİ

Herhangi bir sebeple eklemleriniz yaralanmışsa, burkulma ve gerilmelerde dinlenme, buzla kompres yapma ve incinen yeri yukarı kaldırma gibi çözümleri ihmal etmemelisiniz. Sorun kısa sürede iyileşmezse bir doktordan yardım talep etmelisiniz. Gecikme veya yanlış tedavi ekleminizde osteoartrit oluşmasına sebep olabilir. Eklemlerinizde herhangi bir yaralanma, o ekleminizin dinlenmesini zorunlu kılar. Ama dinlenmeyi uzatırsanız yürümeye başladığınızda problem yaşayabilirsiniz. Bu nedenle eklem hareketsizliğini uzatmamanızda ve istirahat ederken bile egzersiz fizyolojistinizin önerdiği bazı hareketleri yapmanızda fayda vardır.

Desteklerden yararlanabilirsiniz

BANA GÖRE

Pek çok çalışmada osteoartriti önlemede ve tedavide glukozamin ve kondroitin sülfat desteğinin yararını düşündüren veriler saptanmıştır. Kondroitin sülfatın kartilaj üretimini artırdığı belirtilmektedir. Bu destek, etkin steroit yapısında olmayan yangı dindirici ve ağrı hafifletici ilaçlarla birlikte kullanıldığında, eklem ağrıları daha belirgin ve hızlı olarak azalabilir.
Glukozamin de aynı ilaçlarla birlikte kullanıldığında, özellikle diz ekleminde sorunu olan hastalarda, hem ağrıyı azaltmakta hem de hareket yeteneğini kolaylaştırmaktadır.
Bu destekleri hiçbir zaman doktorunuz önermeden kullanmamalısınız.
Kullanım süresini ve miktarını sadece tecrübeli uzmanlara bırakmalısınız.
Aksi takdirde önemli yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

X