Gündem Haberleri

  Dizi müziği protokol marşı

  Ümit ÇETİN/ANKARA
  16.01.2015 - 01:12 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye-Azerbaycan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı için Ankara’ya gelen Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’i Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşıladı.

  Filistin Devlet Başkanı Abbas için saray içinde düzenlenen törende boy gösteren 16 Türk devletini temsil eden askerler bu kez Muhafız Alayı tören kıtasıyla birlikte karşılamada yer aldı. Askerler, Muhafız Alayı askerleri tarafından taşınan 16 devlet sancağının önünde selamlama yaptı. Karşılama töreni başlamadan önce bir sürpriz de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören kıtasını selamlaması sırasında oldu. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’dan çıktığı anda “Dombra”yı andıran marş çalmaya başladı. Müzik Erdoğan’ın, tören kıtasını selamlamasına kadar devam etti. Çalınan müziğin, TRT’de yayınlanan “Diriliş” dizisinin müziği olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, dombra, üflemeli sazlar ve vurmalı sazlarla çalınan sürpriz müziği, “Diriliş Marşı” diye adlandırdı.

  ALİYEV’E İKİ ÖNEMLİ DAVET

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Ermeniler’in bu yıl 24 Nisan için hazırlandıkları 1915 olaylarının 100. yıldönümü etkinliklerine karşılık 24 Nisan’da Çanakkale’de düzenleyeceği organizasyona Azerbaycan’ın da katılacağını açıkladı. G-20 zirvesine Azerbaycan’ın da konuk olarak katılacağını belirten Erdoğan, ortak basın toplantısında şöyle konuştu:

  MİNSK ÜÇLÜSÜ OYALIYOR

  “Görünen o ki, maalesef Minsk Üçlüsü hâlâ kararlı bir adım atmamak suretiyle, bu süreç bir oyalama taktiğiyle geçiştiriliyor. Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü içinde, barışçıl yollardan çözülmesi konusunda Azerbaycan’a desteğimiz bundan sonra da aynı kararlılıkla devam edecektir. 24 Nisan’da Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yıl dönümü. 24 Nisan’da dünyada birçok devlet ve hükümet başkanlarına davet çıkardık. Ama hassasiyetimiz, özellikle İlham Aliyev kardeşimle beraber inşallah 24 Nisan’da Çanakkale’de beraber olacağız.”

  İKİ HALKIN KARDEŞLİĞİ

  Aliyev de konuşmasında, Türkiye ve Azerbaycan ilişkilerinin tarihi köklere ve iki halkın kardeşliğine dayandığını belirterek, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı G-20 Zirvesi’ne Azerbaycan’ın da davet edilmesinin bunun göstergesi olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı