Ege Haberleri

EGE

  Dizi: Kadınlar

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hazırlayan Mustafa SEZEK

  Politikayla yaşıyorum

  Sunuş

  ANTİK çağlardan günümüze uzanan tarihsel yolda iktidar kariyerinin anahtarlarını hep erkeklerin çizdiğine tanık olduk. Lider karaktere sahip kadınların öncülüğü ise, insan topluluklarının yazdığı tarih sayfalarında çoğunlukla belli belirsiz bir siluet şeklinde görülüyor. Günümüzde erkeklerle siyasi iktidarı paylaşabilen kadınların sayısı ise hala sınırlı. Türkiye'nin ulusal yönetim kadrosunun paralelinde yürüyen bir yerel iktidar tablosu bulunuyor. Ege halkının yakından tanıyıp, temsil yeteneğine duydukları güvenle belediye başkanı seçtikleri kadınlarla konuştuk. Önce başkan, sonra kadın olarak yaptıklarını, ideallerini, duygularını aktardık. Ortak yanları kadar, farklılıklarıyla da öne çıkan kadınların kısa öyküleri ilginç bir yazı dizisi ortaya çıkardı.

  Kadının yaşama farklı pencereden baktığına inanan Ayvacık Belediye Başkanı Semra Aydın, bu özelliğin yöneticilikte büyük avantaj sağladığı görüşünde

  ÇANAKKALE'nin Ayvacık İlçesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Semra Aydın, olağanüstü bir yaşam öyküsü olmadığını söylüyor. Ege Bölgesi'nin beş başkanından birisi olduğunu hatırlatınca, yerel iktidarı gözüne kestirip adaylığını açıklamasından seçilmesine, göreve gelmesinden iki yıla yakın süredir yaptıklarına kadar ayrıntıları anlatmaya başlıyor.

  Kendinizi nasıl tanıtırsınız?

  1949'da Eskişehir'de doğdum. Lise mezunuyum. Belediye eski Başkanı Dr. Mustafa Aydın ile evliyim ve iki çocuğumuz var. Benim için doğduğum yerle, yaşanılan yer aynı ölçüde önem taşıyor.

  Başkan olmaya nasıl karar verdiniz?

  EMLAKBANK'ta iş hayatına başladım. Maliye Bakanlığı'nda devam eden devlet memurluğunu noktaladım. Rahat etmek, dinlenmek vardı ama toplum sorunlarına duyarlı birisiyim. Ayvacık Yardımseven Kadınlar Derneği Başkanı'ydım. CHP Kadın Kolları'nda faaliyet gösteriyordum. Eşim Mustafa Aydın da, Ayvacık'ta benden iki dönem önce belediye başkanlığı yaptı. Bütün bunlar bir araya gelince, teklifi kabul ettim. Yoğun isteğe karşı gelemedim.

  Politika, size ne ifade ediyor?

  POLİTİKA bir sanat, bir yaşam biçimi, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık. Bu hastalığın bulaşıcı olduğuna inanıyorum. Eşimden geçti bana. Bir baba, bir eş olan Mustafa Bey'i örnek aldım. Benim kocam olmasının yanında, politikadaki öğretmenim sayılır. Bu nedenle, politikayı topluma hizmet aracı görüyorum.

  Sizi etkileyen kadınlar var mı?

  AYVACIK'ı 500 yıl önce Ümmühan Hatun adlı bir kadın kurdu. Aday olmamda etkisi bulunan lider karakterli bu kadının beş asır önce burada yaptığını bugün ben yaparım diye düşündüm. Milenyum diye adlandırılan çağda yaşadığım ilçeye borcumu bu şekilde ödeyebilirim. Halkımın desteği, beni Ümmühan Hatun'nun mirasını devralmam için bir mesajdı. Bunu doğru aldım.

  Seçildikten sonra neler hissettiniz?

  ÜST üste hayal kırıklığı, bürokrasinin yapısından kaynaklanan şaşkınlık. En yakın rakibime 117 oy fark atmama karşın itirazlar nedeniyle mazbatamı 10 gün alamadım. En önemlisi 19 Nisan'daki başka sürprizi unutmuyorum. 10 milyar liralık haciz yazısı geldi. Beni zor bir görevin beklediğini bu iki olay anlattı. Benden önce 600 arsa satan belediyenin ekonomik durumu bu olmamalı diye düşündüm.

  Hizmet etme, yatırım yapma isteğiniz kırıldı mı?

  HAYIR... Aksine beni teşvik etti. Bir yıl zarfında belediye borçlarını önemli ölçüde ödedim. Hizmetlerimiz daha hızlı sürüyor. Eğitim için Çanakkale'ye yapılan göçü önlemek en büyük hedefim. 4.5 yıl içinde bu göçü tersine çevireceğiz. Ayvacık Barajı'nın tamamlanmasının yanısıra yapılacak yeni yolla ilçenin çehresini tamamen değiştireceğiz. Sağlam zeminde olması nedeniyle depreme karşı avantajlı durumdayız. Önümüzdeki yıllarda bol oksijeni, tarihi, doğası ve deniziyle Ayvacık tatilcilerin en fazla tercih edeceği yer olacak. Hayalimde yaşattığım Ayvacık'ta, bunları görmezsem gözlerim açık gider. Bunu mutlaka başaracağım.

  SEMRA AYDIN

  İlçeye yatırımcı bekliyor

  AYVACIK'ta işsizliğin en büyük sorunlardan biri olduğunu kaydeden Aydın, yatırım yapmak isteyen herkesi ilçeye davet ediyor. Bayan personele sahip çıkan Aydın, ‘‘Doğum yapan kadının istifa etmesi, kadının kravat takmasının yasaklanması, pantolon giyemeyeceği’’ görüşlerine karşı çıktığını ifade ediyor. ‘‘Kadın erkeğin eşi, evin güneşi’’ görüşünü savunan Semra Aydın, mesai bitiminde evinin mutfağına girdiğini, dinlenip huzur bulduğunu, eve girdiğinde belediyenin sorunlarını kapının dışında bıraktığını söylüyor. Aydın, kendi partisinden olmamalarına karşın en büyük desteği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer ve çevre belediyelerden aldığını da itiraf ediyor.

  Yarın: Alibeyli Belediye Başkanı Netice Okutan

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı