Ege Haberleri

EGE

  Dizi: Kadınlar (3)

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Halıyla dünyaya açıldı

  Uşak'ın Eşme İlçesi'nde iki dönem belediye başkanlığını sürdüren Hasbiye Öztürk, yıllar sonra da izlerini görmek istiyor. Öztürk, ‘‘Görevim sona erdiği zaman, gönül rahatlığıyla veda etmek istiyorum’’ diyor.

  Eşme, yıllarca tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ilçe kimliğiyle tanındı. İnsan emeğinin zarif örneği halıcılık, belediye başkanlığına ilk kez 1994'üte seçilen Hasbiye Öztürk'le daha öne çıktı. Halkına yararlı ekonomik etkinlik alanları açmaya çalışan Öztürk, 1994 yılında düzenlenen ‘‘Uluslararası Eşme Kilim Festivali’’ ile ilçenin adını dünyaya duyurdu.

  BAŞKAN Öztürk, göreve geldiğinde ilk işinin, belediyenin 13 milyar lira borcunu ödemek olduğunu, yatırımlara bir yıl sonra başladığını anlattı. Su, kanalizasyon ve yol çalışmalarına öncelik vererek yılların ihmalini silmeye özen gösterdiğini belirten Öztürk, bugün ilçenin yeni görünümüne baktıkça gururlandığını ifade ediyor.

  Başkan olma fikrini koşullar mı oluşturdu?

  EŞME, benim doğup büyüdüğüm bir Anadolu köyüydü. Yıllar geçtikçe, belde, ilçe oldu ama, altyapı ve estetiği değişmiyordu. Başkanlık teklifi geldiğinde yapmak istediklerimi gerçekleştirmenin fırsatı diye düşündüm ve halkımın da desteğiyle seçildim.

  İstediklerinizin ne kadarını yapabildiniz?

  SON 4 yıldır ilçeye kazandırılan yeni çehreye gururla bakıyorum. 1994-99 arasında ilçeye 210 milyar liralık yatırım yaptım. Borcumuz yok. 2000 yılı bütçemiz 1 trilyon 50 milyar lira ama yapacak çok şey var.

  Personelle ilişkileriniz nasıl?

  GÖREVE başladığımda hizmetine gereksinim duyulmayacak kadar fazla personel vardı. 52 işçi çıkardım, yerine bir işçi bile almadım. Şu anda 26 memur ve 76 işçiyle belediyemizi borçsuz yürütüyorum. Görevimden manevi haz duyuyorum. Birlikte çalıştığım kişilere de bunu aşılamam, göreve ortak anlayış kazandırmam gerekiyordu. Burasını mutfak, çalışanları ailemden kabul ediyorum. Haftanın bir gününü halkı dinlemeye, dertlerine çare aramaya ayırıyorum. Sorunlar genellikle hukuki oluyor. Avukat olduğum için yol gösteriyorum.

  EVLİ ve üç çocuk annesi Hasbiye Öztürk'ün gururu, bir kızıyla bir oğlunun da kendi mesleğini, avukatlığı seçtiği için bir kat daha artıyor. Kızı Özge Demirayak'tan bir torun sahibi olan Başkan Öztürk, kızı Özge'nin aynı mesleği tercih etmediğini belirtiyor. Afyon Kocatepe Üinversitesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışan Özge'nin başarısını da takdir ediyor anne Hasibe Öztürk.

  Başkanlık aile düzeni ve gelir düzeyini değiştirdi mi?

  EŞİME ve çocuklarıma danışarak aday oldum. Bazı sıkıntıları göğüslemeye hazırdık. Maddi kaybım çok oldu. Avukat eşimin geliri olmasa sıkıntı çekeriz.

  ‘‘Başkan olsam, bunu hallederdim’’ dedilerinizi şimdi yapabildiniz mi?

  HEMŞERİLERİMİN sorunlarını ben de yaşıyorum. Örneğin 1994'te evlerine eşekle su taşıyan Eşmeliler'in evine muslukla su getirmenin huzurunu duyuyorum. Başta belirttiğim gibi, ilçeye daha ekonomik kazanç yollarının açılmasını istiyordum. Halı festivali bunun için önemli fırsat oldu. Benden sonra da devam etmesini istiyorum.

  Sırada en önemli proje ne?

  EŞME Doğa Parkı'nı yılbaşına kadar tamamlayacağız. Bin dönüm arazi üzerine antik tiyatro, iki gölet, kayıklar, eski Eşme Evleri kurup tarihi dokuyu yaşatacağız. Ayrıca olimpik yüzme havuzu, koşu parkurları, cirit ve güreş alanıyla festvial için bölümler olacak. İlçenin kurulduğu 1934 yılında kullanılan eski belediye binası restore edilip, açıldı.

  Yine başkan olmayı istiyor musuz?

  HİZMET yapmak için, gönüllü, istekli, genç ve dinamik olmak gerekir. Hizmete varım. Ancak, 10 yıl hizmetten sonra nöbeti başkalarına devretmek istiyorum. Aday olmayacağım. Biraz da sağlığımla ilgileneceğim. En önemlisi de ilçe için çalışmaya, özellikle halıları dünyaya tanıtmaya devam edeceğim.

  Eşme Belediye Başkanı Hasbiye Öztürk, elinden gelenin en iyisini yaparken aile bağlarını da koparmıyor. Öztürk, eşi ve çocuklarıyla sık sık biraraya geliyor. Her gün ilçeyi denetleyip, halkla sık sık birlikte olan Öztürk, sorunları yakından takip edip sonuçlandırmaya çalışıyor.

  YARIN: Değirmendere: Şükran Abla görevde

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı