Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dizi dizi kitaplar Sultanahmet'de

  Hürriyet Haber
  31 Ağustos 2009 - 16:00Son Güncelleme : 31 Ağustos 2009 - 16:00

  28`incisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda alanında açıldı.

  TDV tarafından düzenlenen kitap fuarları bu yıl 27 Ağustos'ta Sultanahmet ve Kocatepe Camii avlusunda eş zamanlı olarak açılacak. 15 Eylül'e kadar kitap dostlarını ağırlayacak olan fuar boyunca 50 bin kitap okuruyla buluşacak. Kocatepe fuar alanında, Kutlu Mekan Haremeyn'e ait fotoğraf sergisi fuar süresince ziyaretçilere açık olacak.

  Yayınevleri, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 27 Ağustos ile 15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ''28. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı''nda yaklaşık 50 bin kitap İstanbul ve Ankara'da okurla buluşacak. Türkiye Diyanet Vakfı İstanbul 1. Şube Müdürü ve Fuar Koordinatörü Osman Sarıköse, vakıf tarafından düzenlenen fuarın, kültür ve medeniyete çok önemli katkılar sağladığını söyledi. Geleneksel olarak devam eden ''Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı''nın, 27 Ağustos tarihinde Ankara Kocatepe Camii ve İstanbul Sultanahmet Camii avlularında eş zamanlı olarak açılacağını belirten Sarıköse, her 2 fuarın 15 Eylül'e kadar devam edeceğini bildirdi.

  Sultanahmet ve Kocatepe Camii fuar alanlarını 28 yıldır bir kültür merkezi haline dönüştürme amacını sürdüren Türkiye Diyanet Vakfının yazarları, yayıncıları, okurları ve ziyaretçileri bir araya getirerek büyük organizasyonlara imza attığını dile getiren Sarıköse, ''Vakfımızca her 2 ilimizde de yazar, yayıncı ve okur buluşmalarına nezih bir ortam sağlamak amacıyla fuar alanı olarak tasarlanan stant ve yerleşim planları, kitap dostlarının rahatça dolaşabilecekleri, kitapları inceleyebilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri elverişli ortamlar haline getirilmektedir'' dedi. Fuar süresince ziyaretçilere farklı hizmetlerin de sunulacağını, kafeteryalarda akşamları sıcak-soğuk çay ve meşrubat ikram edileceğini ve yayınevleri tarafından yazarlarla okuyucuları buluşturmak için imza günlerinin düzenleneceğini anlatan Sarıköse, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Fuarla birlikte, ramazan ayı boyunca İstanbullular için farklı bir sosyal aktivite imkanı da sunuluyor. Arzu edenler ailesiyle, arkadaşlarıyla veya öğrencileriyle hem kitap fuarını gezip hem de Sultanahmet'in mistik havasında farklı bir ramazan yaşayabilecek. Diğer taraftan Ankara Kocatepe Camii fuar alanında, Kutlu Mekan Haremeyn'e ait fotoğraf sergisi fuar süresince ziyaretçilerle buluşacak.''

  Sarıköse, her yıl ramazan ayının ilk haftasında açılan ve yoğun ilgiyle karşılanan fuara gelen ziyaretçilerin, dünyaca ünlü yazarların kitaplarını büyük indirimlerle uygun fiyatlara alma imkanı bulduğunu hatırlattı.

  Gece yarısına kadar açık
  Fuarda, aralarında Doğan, Nesil, Yapı Kredi, Ötüken, Timaş, Can ve İnkılap yayınevlerinin de bulunduğu geniş bir yayınevi yelpazesinin stant kuracağını belirten Sarıköse, ''Fuarda, her okuyucu profiline hitap edecek kitap bulmak mümkün olacak'' dedi.

  Sarıköse, fuarda edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık 50 bin kitabın geniş bir okuyucu kitlesine ulaşacağını söyledi. ''28. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı''na Ankara'da 90, İstanbul'da 160 yayınevinin katılacağını belirten Sarıköse, her yıl olduğu gibi bu yıl da kitap dostlarını unutmayan yayınevlerinin, yüzde 30 ile yüzde 50 oranlarında değişen indirimli satışlar yapacağını vurguladı. Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı yayınlarının da sergileneceğini kaydeden Sarıköse, şöyle konuştu:

  ''İlk defa 1983 yılında 'Dini Yayınlar Kitap Fuarı' olarak başlayan etkinliğin adı, 1996 yılından itibaren toplumun her kesimine hitap etmek amacıyla 'Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı' olarak değiştirildi. Çeyrek asrını deviren fuara gösterilen yoğun ilgi nedeniyle yaklaşık 1300 metre karelik stant alanı tamamen dolmaktadır. Kitap dostlarının sabırsızlıkla beklediği fuarda, tasarım ve dizayn bakımından ziyaretçilerin rahat edeceği bir ortam oluşturuldu. Binlerce okur, gece yarısına kadar Sultanahmet ve Kocatepe'de bu kitap şenliğinde buluşacak.''

  Sarıköse, Ankara ve İstanbul'daki fuarların, her gün 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacağını sözlerine ekledi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı