"Ayşe Baykal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Baykal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Baykal

Diyette devrim yapan kadın

Bir kadın hayatımıza girdi ve "kibrit kutusu kadar peynir"e savaş açtı. Şok diyetlerin, Karatay diyetlerinin, Dukan diyetlerinin tartışıldığı günümüzde sessiz sedasız devrim yaptı.

Kadınlara 5 günde 3 kilo vermeyi vaat etmesi ve hatta işi ileri götürerek yağdan başka bir şey kaybetmeyecek olmayı vaat etmesi de devriminde etkili oldu.

Kimden mi bahsediyorum? Umay Villa, yurtdışında aldığı pilates eğitimini sağlıklı beslenmeyle sentezleyip, insanlığın ama öncelikle hemcinslerinin hizmetine sunan güzel bir kadın.

İnstagram’da binlerce takipçisi var. Kapalı gruplar halinde 5 günlük detoks programını organize ediyor Umay Hanım. Bireysel olarak diyet yapanlar da var.

Onları diyet menüleriyle baş başa bırakmıyor, sorusu olan herkese yetişmeye çalışıyor. Bunun kolay bir şey olduğunu düşünmeyin. Zira o kadar enteresan sorular var ki… Mesela; “Detoks yaparken sakız çiğneyebilir miyim?” şeklinde bir soru bile gördüm. Zaten biliyorsunuz, “Sakız sorunu” bizim milli bir sorunumuz Ya da “Sabah spor yapmasam, akşam ikisini birlikte yapsam olur mu?” vs. vs.

10 küsür alternatif detoks menüsü olmasına rağmen “Şunun yerine ne yiyebilirim?” sorularının bitmemesi de işin cabası. Mesela “Ben balık, mantar ve pancar yiyemiyorum, yerine ne önerirsiniz?” sorusuna “Balık, mantar ve pancarın olmadığı detoksları” cevabını vererek sabır konusunda zirveye oynuyor Umay Villa.

Soru cevap ilişkisinde Nihat Hatipoğlu’yla yarışmakla birlikte, eğlenceli ve bilgilendirici bir iletişim ilişkisi var takipçileriyle Umay Hanım arasında.

Kilo verenler fotoğraflarını paylaşıyor, haliyle bu durum diğerlerini teşvik ediyor. Çok enteresandır erkekler de diyet öncesi ve sonrası fotoğraflarını paylaşıyor İnstagram’da.

Aslında paylaşılan mutluluk…

Umay Hanım’ı takip etmenizi tavsiye ederim. Bu alanda marka olacağına inanıyorum, çünkü “Bu işten ne kazanırım?” derdinden ziyade ‘kilo sorunu olanlara yağ kaybettirme’ derdinde. Kitap yazmasına ve kitabın çok satmasına rağmen, alternatif menüler hazırlamakla ve araştırmakla meşgul.

İçiniz rahat olsun, ben bir haftalık paket menüyü kullandım. Hazır paket uygulaması var, sabah evden çıkmadan teslim alıyorsunuz ve içinde çayından meyvesine her şey var. Müthiş bir kolaylık ve rahatlık. “Bir şeyleri yanlış yapıyor muyum?” sorusu olmuyor kafanızda. Tabii menülerde sevmediğiniz yiyeceklerde oluyor ama “Sadece 5 gün!” diyerek motive ediyorsunuz. Ben tam 2,5 kilo verdim. Düşme sonucu belimi incittiğim için yürüyüşleri ve platesi yapamadım. Ama tekrar edeceğim. Hanife’ye yetişmeme az kaldı.

Umay Hanım’a söyleşisi ve diyetiyle tanışma fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum.

“Kibrit kutusu kadar peynir” anlayışını ters yüz ettiniz. Nereden çıktınız böyle?

‘Kibrit kutusu kadar peynir’ listelerine tahammül edemeyen birinin; “Madem öyle, ben de kendi söküğümü kendim dikmeyi öğrenirim.” demesi sonucu bugünkü ben ortaya çıktı.

1997 senesinde kızımın doğumundan sonra aldığım kiloları vermek için kendime yöntemler ararken hem aç kalmayayım, hem zayıflayayım hem de güzel şeyler yiyeyim ama bu nasıl olacak diye araştırmaya başladım ve yurtdışında sayısını hatırlamadığım kadar workshop’lara katılarak öğrendiklerimle kendi yöntemimi oluşturdum.

Amacım diyet kısa sürsün, etkili olsun, yağ yaksın, işe yarasın, diyet yapıyorum diye kendimi izole hissetmemeyim ve de en önemlisi kendi kendimin diyetisyeni olayım, kimseye bağımlı kalmayayım idi.

Günümüzde her şey kişiye özel yapılırken sizin diyet programlarınız genele hitap ediyor, bu risk içermiyor mu?

Kitabimi okursanız detoks programlarımda gramaj olarak ölçü vermediğimi görürsünüz. Mesela menüde 1 pancar diyorum; 100 kiloluk biri en irisinden 1 pancarı kullanırken, 60 kiloluk biri orta boy pancar ile yemeğini hazırlıyor. Her ikisi içinde doğru ölçü o. Menülerde sebze ve meyvelerde sadece adet var. Kuru gıdada ise; yemek kaşığı, çorba kaşığı şeklinde ölçü veriyorum. Bu ölçüler silme veya tepeleme olacak diye hiçbir notum olmuyor; çünkü biliyorum ki 100 kg’luk olan en büyük yemek kaşığını tepeleme dolduracaktır, daha az kilolu olan ise silme ve daha küçük kaşık kullanacaktır. Ayrıca şeker tip 1, tansiyon hastalarına, hamilelere, MS hastalarına, çok yaşlı ya da çok genç olanlara, mide küçültme ameliyatı olanların yapmasını tavsiye etmiyorum.

Detoks programlarınızı incelediğimde en bariz fark olarak vücudu şaşırtan önerileriniz dikkatimi çekti. 5 günlük bir detoksun her kahvaltı menüsü birbirinden farklı. Nedir bunun önemi?

Her besinin vücutta yarattığı bir etki farklıdır, amaç vücudu şaşırtmak; bunu hem egzersiz programıyla hem de menülerle yapıyorum. Her gün 10 km koştuğunuzu düşünün, baslarda kilo verirsiniz fakat bir süre sona vücut bu ritme alışacağı için tepki vermemeye yani yağ yakmamaya baslar. Menülerde de böyle; mesela metabolizma hızlandıran çorbayı 2 gün boyunca her öğünde versem metabolizma yavaşlar, 3 günde 1 verirsem metabolizma hızlanır. Bunun dışında her öğünde farklı şeyler yemek insana diyetteymiş hissi vermez, kendini baskı altında hissetmez.

Diyetler kısa, sonuç verici, yağ yakıcı, etkili ve eğlenceli olmalı, benim programlarımın en büyük farklılığı bu zaten.

Detoks menülerini hazırlık aşamanızdan bahseder misiniz? Yayımlamadan önce testten geçiriyor musunuz?

Detoks menülerimi hazırlamak yaklaşık 3 haftamı alıyor. Mevsimine göre malzemelerle hazırlıyorum, mesela kalkıp sadece güney Amerika’da bulunan, Türkiye’de olsa bile kilosu bilmem kaç TL olan malzemeler kullanmıyorum. Menüler ve egzersiz programını hazırladıktan sonra ilk olarak kendimi kobay olarak kullanıyorum. Yağ oranım düşük olduğu için 2 kg civarı verince tamam Umay, bu olmuştur diyorum ve arkasından elime kim geçerse ona uygulatıyorum. Şimdiye kadar sitedeki bahçıvanlar, evde çalışan kadınlar, tamirciler, onların eşleri, marketteki kasiyerler vs. hepsi detokslarımın benden sonraki kobayları olduJ Etrafım incecik kadınlar ve erkeklerden geçilmiyorJ bu kobayları hep farklı kilolarda, yaşlarda seçiyorum.

Sosyal medyadan ciddi oranda diyet programlarınızı uygulayan kadın ve erkek var. Yüz yüze görüşmedikleri, haklarında detaylı bilgi sahibi olmayan bir kadın var ve güvenip uyguluyorlar. Bu güveni nasıl sağladınız?

Sosyal medyada çiçek, böcek fotoğrafları paylaşanlardan değilim, özellikle İnstagram’dan günde 100’lerce soru geliyor ve her boşluğumda soruları cevaplıyorum. Fazla kilo, bedenden çok ruha yük; kadın mutsuzsa bu çocuğunu, işini, eşini, iş arkadaşlarını da kötü yönde etkiliyor. Bu insanlar sanırım samimiyetimi, onları anladıklarımı ve gerçekten yardım etmek istediğimi hissediyorlar.

Yaptığım iş ne kadar delice olsa da ben bu işi seviyorum. Programlarımla 20 kilo vermiş birinin yazdığı içten bir teşekkür mesajı günümü güzelleştiriyor, gün boyu suratımda kocaman bir gülümseme ile dolaşıyorum, sanırım ben de bundan besleniyorum. Onlar kilo verdikçe ben başarılı oluyorum.

Zayıflamak isteyenler diyet programlarınıza nasıl dâhil oluyorlar?

Detoks kitabım var, 2015 yılının en çok satan diyet kitabı olan ‘5 günlük detoks ile yağlara veda’ adındaki bu kitabımdaki detoksları yapıyorlar.

Bunun dışında 3-4 ay önce Menokg adında bir mobil uygulama hazırlattık ve bu diyetin İnstagram’ı gibi bir şey oldu. Her pazartesi bu Menokg mobil uygulamada başlayan grup halinde yapılan ve asistanlarımdan birinin koçluk yaptığı, ayda 1 sefer ise benim yönettiğim detoks grupları var. Motivasyon eksikliği yaşayanlar, destek isteyenler, ben tek başıma yapamam diyenler bu gruplara katılıyor. Gruplara katılmak isteyenler Menokg mobil uygulamayı telefonlarına indiriyorlar ve istedikleri detoks grubuna dâhil oluyorlar. Böylece ayni anda farklı ülkelerden, şehirlerden her yas ve kiloda yüzlerce insan 5 gün boyunca detoks programlarımı birlikte yapabiliyor.

Benim bu menüleri hazırlamaya vaktim yok diyenler için ise eğer İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa’da yasıyorlarsa adreslerine günlük olarak teslim edilen hazır detoks paketleri de var.

Yanılmıyorsam kitabınız dâhil 10’a yakın detoks menüleriniz var. Bu kadar alternatife rağmen “şunun yerine bunu yiyebilir miyim?” soruları yoğun. Bir gün bu soruyu almayacağınız bir detoks menünüz olur mu sizce?

Bu soruların bitmesine imkân yok, hep aynı sorular geliyor, ben de hep aynı cevapları veriyorum: “Alternatif yok, şurada topu topuna 5 günlük bir program, sevsen de sevmesen de dişini sık, sonunda vereceğin kiloyu görünce iyi ki yemişim diyeceksin.” diyip ikna ediyorum. Detokslarımda hayatında ilk defa yumurta, karnabahar, kereviz yiyen o kadar çok kişi oldu ki anlatamamJ annelerin küçükken çocuklarına yedirmeyi başaramadıklarını ben detokslarımda yedirmeyi başarıyorum.

Zor olmuyor mu bu kadar kadına yetişmek? Kadına diyorum çünkü erkek takipçilerinizin soru sorduğunu görmedim.

Çok kolay değil ama 2 senedir hepsine yetişebiliyorum. Televizyon karşısında transa geçmiş halde boş bir diziyi 1,5-2 saat seyredeceğime 40-50 soru cevaplayıp insanlara destek olmak, sistemi anlatmak, nereden ve nasıl başlayacaklarını söylemek daha anlamlı geliyor.

Erkek takipçilerim tahmin ettiğinizden bile çok sayıda, çok fazla fotoğraf altlarına yazmıyorlar, çok üst üste yazmıyorlar ama kadınlarda olduğu gibi onlarda da eritilemeyen göbek ve simitler için önce çekine çekine mesajlar geliyor, sonra öncesi/sonrası fotoğrafları. Erkekler her zaman kadınlardan daha çok kilo veriyor.

Diyet uygulayan kadınlar arasında sizi en çok zorlayan yaş grubu hangisi?

Yaş grubundan çok, yeni doğum yapmış ve acil kilo vermek istediğini yazan emziren anneler bazen yorucu oluyor. Menopozdaki kadınlar 2 kg versem yeterli diyip de 5 günde 3-4 kg verince en istikrarlı grup oluyorlar. 20-30 yaş civarı çok aceleci, 10 gün yapıp 10 kg vereyim istiyorlar.

Diyette başarıyı engelleyen sebeplerden birkaç tanesini söyler misiniz?

Gece 23-04 saatleri arasında uyumamak, egzersiz yapmamak, öğünlerin yerlerini değiştirmek, geç uyanmak, az su içmek detoskun başarısını yavaşlatan ve engelleyen unsurlardır.

Diyetleriniz uygulayanlara hareketi şiddetle tavsiye ediyorsunuz. Sağlık problemi olanlar ve ortopedik engelli vatandaşlarımız için ne tavsiye edersiniz?

Bu durumdakilere elbette egzersiz şart demiyorum ama daha az kilo vereceklerini bilmeleri gerektiğini yazıyorum. Fizyoterapistleriyle çalışmak, yüzmek yeterli oluyor.

Diyetiniz yapmış ve kilo kaybetmiş bir takipçinizle karşılaştığınızda ne hissediyorsunuz?

Her gün birçok kişiyle markette, alışverişte, benzin alırken, akla gelmedik yerlerde karşılaşıyorum. Önce sarılma, öpüşme arkasından önümde şöyle bir dönüp, “Bakın, sayenizde nasıl oldum?” demeler, dolan gözler, “Hakkınızı nasıl öderim?” tarzında cümlelerle çok duygusal anlar yaşıyoruz ama bilmiyorlar ki başarı onların. Ben sadece yöntemini, işleyişini gösteriyorum; yapan, doğru uygulayanın sonuç alamaması zaten imkânsız.

Zayıflamak isteyenlere ne mesaj vermek ister siniz?

Şok diyetlerle vücudunuzu mahvetmeyin yoksa yüz çöker, vücut sarkar ve geriye dönüş çok zor olur. Vücudunuzun yedeği yok.

Hayatınıza egzersizi koyamayacaksanız fazla kilolar her zaman gölge gibi sizi takip edecektir.

Mucize içecek ya da yemek yok, tüm iş sizde bitiyor...

X