Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Diyetçi robot köpek ile zayıflama

İnsanların kilo vermelerini kolaylaştırmak için tasarlanan robot köpek, rejim yapan sahibinin yediklerinin kaydını tutuyor; günlük kalori alımını ve tüketimini hesaplıyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
İlk bakışta saçma gibi, fakat obezite sorunuyla baş etmekte zorlanan batılı şişkolar söz oknusu olunca, Sony’nin Aibo’sunun onlara yardımcı olacağı kesin.. Robota benziyen köpek, MIT’nin Cambridge’deki Media Laboratuvarı’nda Cynthia Breazeal tarafından tasarlandı. Araştırmacı daha önce de duygusal robot Kısmet’i geliştirmişti. Robot Aibo, Bluetooth veya Wi-Fi ile pedometre, banyo terazisi ve bir PDA’ya bağlı. Bu cihazlar yardımıyla insanların genellikle kaydını tutmakta ve hesaplamakta zorlandığı kilo, günlük faaliyet miktarı ve yemek yemek alışkanlıkları ile ilgili bilgileri topluyor.

Bilgisayar verileri analiz ediyor ve sonuçları ise robot Aibo sevimli yüzüyle sahibine iletiyor. Arayştırmalar, yediği yiyeceklerin miktarını ve yaptığı egzersizlerin yoğunluğunu doğru olarak kaydeden insanların, kilolarını sürekli olarak aşağıda tuttuğunu göstermektedir. Ayrıca, üç boyutlu bir robot hem daha inandırıcı hem de başka insanların gösteremediği sabrı ve desteği sağlıyor,

4 davranış

Aibo konuşmuyor, ancak dört farklı davranış sergiliyor. Sahibinin "Nasılım?" sorusunu, uyuşukluk, enerji ve bu iki uç arasında iki davranış biçiminde biri ile yanıtlıyor. Eğer günlük kalori programına bağlı kaldıysanız aşağı yukarı koşuyor, zıplıyor, kuyruğunu sallıyor, neşeli parçalar çalıyor ve renkli LED ekranında parlak renkler yanıp sönüyor. Ancak gereğinden fazla yemek yediyseniz yavaş yavaş hereket ediyor, uyuşuk bir tavır sergiliyor ve yavaş/durgun parçalar çalıyor.

"Davranış değişikliğini tanımlamak için hareketli robotlar umut vaad ediyor" diye konuşan Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilgisayar bilimcisi Tim Bickmore, son yaptığı bir deneyde, hareketli bilgisayarlı cihazların, daha fazla egzersiz yapmaları yönünde insanları teşvik ettiğini ortaya koymuş.

Bunları da Beğenebilirsiniz