Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyet yumurta üretildi

  DHA
  21 Ocak 2011 - 11:19Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 11:19

  Manisa Fen Lisesi öğrencileri, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Gıda Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Özlem Tokuşoğlu’nun önderliğinde yürütülen projede diyet yumurta üretti.

  Tavuklara üç ay boyunca kırmızı havuç posasından oluşan doğal katkı formülasyonlu yem verilerek üretilen yumurtaların sarılarının daha koyu olduğu, kolesterolün düşürüldüğü ve kansere karşı etkili minerallerin daha çok yoğunlaştığı görüldü. Öğrenciler ürettikleri yumurtalarla TÜBİAK ortaöğretim proje yarışmasına başvuracak.

  2009- 2010 eğitim ve öğretim yılında faaliyete geçen Manisa Fen Lisesi’nden 6 öğrenci önemli bir projeye imza attı. CBÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği ve Abalıoğlu Lezita Grup A.Ş. ile ortaklaşa yürütülen ’Doğal kırmızı havuz posası katkısıyla antioksidan zenginleştirilmiş yumurta üretimi’ projesi çerçevesinde okulun bahçesinde 120 tavuk kapasiteli çadır kümes kuruldu. Öğrenciler, Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Özlem Tokuşoğlu’nun gözetiminde kümesteki tavuklara üç ay boyunca kırmızı havuç posasından oluşan doğal katkı formülasyonlu yem verdi. Tavuklardan her gün alınan 110 yumurta üniversitede analiz edildi.

  Analizlerde yumurta sarılarının daha koyu renk aldığı, kansere karşı etkili minerallerin yoğunlaştığı ve özellikle kolesterolün düşük olduğu belirlendi.

  Analizlerden olumlu sonuç alan öğrenciler Kayhan Melik Kanyılmaz, Seher Nihan Çiflikli, Berkay Akdağ, Sena Gökkuş, Berkay Barut, Merve Şahin, okul müdürü Tayif Çekim, Kimya Öğretmenleri Haşim Duran ve Yalçın Kabak ile Manisa İl Milli Eğitim Müdür Vekili Aziz Ersoy’u makamında ziyaret etti. Öğrenciler ürettikleri ve ’Diyet Yumurta’ dedikleri proje yumurtalarından bir sepet İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ersoy’a hediye etti. Ersoy, öğrencilerin gerçekleştirdiği çalışmanın Türkiye’ye örnek teşkil edeceğini belirtti. Öğrenciler de, başarıya ulaşan projeleriyle TUBİTAK Orta Öğretim proje yarışmasına katılacaklarını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı