« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Diyarbakırspor yönetimi Baydemir'le görüştü

Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer ve yöneticiler, bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile görüştü.

DHA
SON GÜNCELLEME

Baydemir, Galatasaray maçına çıkmama kararı alan Kulüp Başkanı Çetin Sümer ve yönetime, maça çıkma temennisinde bulunarak, "Şüphesiz futbol ve spor, ırkçı duyguların sahnelendiği bir arane değildir" dedi.

Diyarbakırspor'un Bursaspor'dan sonra Gaziantepspor'la oynadığı maçta ırkçı ve ayrımcı uygulamalara maruz kaldığı gerekçesiyle bu hafta Galatasaray'la yapılacak karşılaşmaya çıkmama kararı alan Diyarbakırspor Kulüp Başkanı Çetin Sümer ve Basın Sözcüsü Suat Önen, bugün DTP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti.

DİSKİ Spor Kulüp Başkanı İhsan Uğur ve Meclis Üyesi Metin Kılavuz ile birlikte Diyarbakırspor Kulüp yöneticilerini kabul eden Baydemir yaşananları, "Sporun ruhuna aykırı ve Diyarbakır kimliğine saldırı" olarak değerlendirdi. Sorumlu olan kurumlara, sorumluluklarının gereğini yerine getirme çağrısı yapan Baydemir, bu tür ırkçı yaklaşımları FİFA gündemine taşınması önerisinde bulundu.

Kulübün içinde bulunduğu insani ve duygu yoğunluğunu anlayışla karşıladıklarını söyleyen Baydemir, "Çekilmek için de çok erken olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Temennilerinin kulüp yönetiminin bu söylem ve kararını bir kez daha gözden geçirmesi olduğunu ifade eden Baydemir, hem hukuki ve kamusal anlamda kulüp ve kentin hakkının aranması gerektiğini söyledi.

Baydemir Anakent Belediyesi olarak, kişi ve taraftar olarak kendisinin de Diyarbakırspor'un yanında olacaklarını belirterek, "Yine DİSKİ Spor Kulüp Başkanımız aynı duygularla kulübümüzün yanında olacaktır. Duygu yoğunluğunu anlıyoruz, anlaşılır buluyoruz, herkesin de anlaması gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Hem ulusal hem de uluslararası düzlemde tüketilmesi gereken mekanizmalar bulunduğunu vurgulayan Baydemir, "Şüphesiz ki futbol ya da spor ırkçı duyguların sahnelendiği bir arena değildir. Böyle bir arena olduğuna inananlar bana göre büyük bir yanılgı içindeler ve bu yanılgı içinde olduklarını hem ulusal mekanizmaları hem de uluslararası mekanizmaları harekete geçirerek kendilerine bunu tırnak içinde söylüyorum 'öğretmemiz lazım' diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BAŞKAN SÜMER: "ENDİŞEMİZ SÜRÜYOR"

Diyarbakırspor Başkanı Çetin Sümer de her deplasmanda maçın ilk dakikasında son dakikasına kadar ırkçı tezahüratların olduğunu söyledi.

Deplasmanda atılan ırkçı sloganların futbolcular üzerinde psikolojik etki bıraktığını belirten Sümer, "Ben kulüp başkanı olarak ciddi rahatsızlık duyuyorum" diyerek endişeli olduklarını dile getirdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz