Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakırlı şehit, Kürtçe ağıtlarla uğurlandı

  Ramazan YAVUZ-Bayram BULUT/DİYARBAKIR,(DHA)
  17 Ekim 2008 - 17:13Son Güncelleme : 17 Ekim 2008 - 17:13

  HAKKARİ'de geçen çarşamba gecesi PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen askerlerden Jandarma Er Umut Çiftçi, memleketi Diyarbakır'da düzenlenen törenin ardından toprağa verildi. 8 yıl önce İzmir'e taşınan ve elektrikçilik yapan şehit erin yakınları cenazede Kürtçe ağıtlar yaktı.

  Diyarbakır terör saldırılarında 2 hafta içinde ikinci sehidini verdi. Şemdinli'nin Aktütün Jandarma Karakolu'na yapılan saldırıda sehit olan Hakkı Aran'ın ardından, Diyarbakır'a 10 kilometre uzaklıktaki merkeze bağlı Dokuzçeltik Köyü'nde de şehit acısı yaşandı.

  Şehit er Umut Çiftçi'nin çatışmada yaralandığı sırada yanındaki arkadaşına “Şehit olursam beni Diyarbakır'daki köyüme gömsünler” diye vasiyette bulunduğu belirtildi. İzmir'de oturan ailesi, şehidin vasiyetini yerine getirdi ve kendileri de bu sabah Diyarbakır'a geldi.

  Dokuzçiftlik Köyü, Türk bayraklarıyla donatılırken, köydeki pamuk tarlalarına toplanan kadınlar cenaze töreni boyunca Kürtçe ağıtlar yaktı.

  Törene, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, Diyarbakır Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya ile askerler ve şehidin yakınları katıldı. Cenaze töreninde, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Bekir Kalyoncu, şehit er Umut Çiftçi'nin babası Mahmut Çiftçi'ye sarılarak başsağlığı dileğinde bulunarak, “Acınız hepimizin acısıdır” dedi. Şehit er Umut Çiftçi’nin öz geçmişinin okunması, dua edilmesi ve cenaze namazının kılınmasından sonra saygı atışı yapıldı.

  Törende, en saflarda yer alan Umut Çiftçi'nin dedesi Nusrettin Çiftçi, torununun cenazesi önünden geçerken Kürtçe ağıt yaktı. Törende cenaze namazının kılınmasından sonra tabuta sarılan ve eşinden ayrılan anne Halise Gedek ise “Gitti oğlum, oğlum öldü” diyerek gözyaşı döktü.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı DTP'li Osman Baydemir, ailesinin köyü olan Dokuzçeltik Köyü'ndeki köylüsünün cenaze törenine katılmadı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı