Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakırlı kadınlardan atak

  A.A
  25 Şubat 2011 - 14:31Son Güncelleme : 25 Şubat 2011 - 14:31

  Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nce geliştirilen “Değişim ve Gelişim İçin Kadınlar Meslek Ediniyor” projesiyle, kadınların belediye otobüsü ve taksilerde şoför olarak çalışması amaçlanıyor.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kadınlar, her geçen gün farklı meslek dallarında yer alarak, bir yandan aile geçimine katkıda bulunuyor, bir yandan da kendi ayakları üzerinde durmanın mutluluğunu yaşıyor. Lokanta işleten, zabıta memuru, muhtar, berber ve belediye temizlik işçisi olan kadınlar, Bağlar Belediyesi'nin hayata geçirdiği “Değişim ve Gelişim İçin Kadınlar Meslek Ediniyor” projesiyle, daha çok erkeklerin mesleği olarak bilinen belediye otobüs şoförü olacak.
  Diyarbakır'ın şoför “Nebahat Ablaları”nı yetiştirmek amacıyla uygulanan projenin tanıtımı için Bağlar Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, proje ile genç kızların istihdamını ve cinsiyetçi bakış açısını kırmayı hedeflediklerini söyledi.

  Kadınların ekonomik anlamda güçlenince statüsünün de değişeceğini ifade eden Baran, şöyle dedi:
  “İşsiz ve eğitimsiz kadınlar daha çok şiddete maruz kalıyor. Kadınların istihdamını sağlayarak onların kendi ayakları üzerinde durmasını istiyoruz. Cinsiyetçi rollerin sorgulanmasını için kadınların daha farklı yerlerde çalışmasını arzuluyoruz.
  İstihdam konulu çalışmalara daha çok ağırlık vereceğiz. Projenin pratik olarak uygulanması sürecinde, tüm kuruluşları katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Projeyle 120 kadının istihdamını sağlayacağız. Bu konuda özellikle Büyükşehir belediyesinden destek isteyeceğiz. Onlardan otobüs şoförleri için kadın kotası talep edeceğiz. Kadının her alanda çalıştığını görünür kılmak ve her şeyi yapabileceklerini göstermek istiyoruz.”

  “DAHA ÖNCE ÇALIŞACAK KADIN BULAMADIK”

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Hikmet Altuğ da daha önce belediye olarak kadın şoför çalıştırmak istediklerini, ancak çalışacak kadın bulamadıklarını söyledi.
  Bağlar Belediyesi'nden kendilerine, toplu taşıma araçlarında kadın şoför uygulaması için talep geldiğini kaydeden Altuğ, talebi çok olumlu karşıladıklarını belirtti.
  Otobüs şoförlüğü istihdamında katkı sunabileceklerini aktaran Aktuğ, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Kadın sürücüler kendilerini hazır hissettiklerinde bu çalışmayı yürüteceğiz. Sürücü olarak çalıştırılacak kadın sayısı ise programla belli olacak. İlk etapta kentin kabul etmesi ve kadınların öz güven duyması açısından belli bir sayıda katkı sağlayabiliriz. Eğer kadınlar da kendilerini bu işe hazır hissederse beraberce çalacağız.”
  Proje Koordinatörü Funda İpek de bireysel, sosyal ve teknik içeriklerle başlangıç olarak 120 kadına istihdam olanağı yaratmayı hedeflediklerini, projelerinin hedef grubunun, göç mağduru 120 işsiz genç kadın olduğunu bildirdi.

  KADINLARIN ÇALIŞACAĞI TAKSİ DURAKLARI

  Hedeflerinin, genç kadın işsizlik oranını düşürerek, onlara daha fazla istihdam sağlamak, iş gücüne katılım düzeyini artırmak ve sosyal uyum, sürdürülebilir ekonomik büyümeye, toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı ile katkıda bulunmak olduğunu anlatan İpek, “Projede, 120 genç kadının B, C, E sınıfı belge almasını sağlayacak sürücülük belgesi kursu var. Proje sonunda, ehliyet sahibi kadınların belediye otobüslerinde istihdam edilmesi sağlanacak ve sadece kadın şoförlerin hizmet verdiği iki de taksi durağı kurulacak” diye konuştu.
  İpek, Diyarbakır'da kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 11, Bağlar ilçesinde ise oranın yüzde 4'e düştüğünü belirterek, kentte 211 bin sürücü belgesi sahibinden yalnızca yüzde 12'sinin kadın olduğunu, bu oranı artırmak istediklerini kaydetti.
  Toplantıya, sivil toplum kuruluş temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı