Gündem Haberleri

  Diyarbakır'ın internet kafeleri kadınsız

  Hürriyet Haber
  04.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Diyarbakır'da bulunan internet kafelerde yapılan araştırmada, kafelere gidenlerin yüzde 92'sini erkeklerin oluşturduğu belirlendi.

  Dicle Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ce, kentteki 40 internet kafede, ''İnternet Kafeler ve Ziyaretçileri'' konulu araştırma gerçekleştirildi. Araştırmada, kafelere giden müşterilerin yüzde 8'ini de 18 yaşının altında yer alan genç kızların oluşturduğu; 18 yaşının üstündeki kadınların ise internet kafelere hiç gitmedikleri ortaya çıktı.

  Araştırmada, internet kafelere giden müşterilerin yüzde 70'ini 18-29 yaş arasındaki erkeklerin oluşturduğu, 39 yaşının üzerindeki erkeklerin de bayanlar gibi kafelere hiç ilgi göstermedikleri kaydedildi.

  Kafelere giden müşterilerin yüzde 43'ünün chat'e ilgi gösterdikleri,yüzde 16'lık kısmın oyun oynadığı, kalan kısmının ise boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla interneti kullandıkları bildirilen araştırmada, internete bağlanan müşterilerin yüzde 60'ının Türkçe sitelerini tercih ettiği belirtildi. Araştırmada, internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun yabancı dil bilmemesi nedeniyle Türkçe sitelere yoğun olarak ilgi gösterdikleri kaydedildi.

  Araştırmada, chat yapanların büyük kısmını düşük sosyo kültürel yapı içerisinde yer alan ve karşı cinsle sağlıklı ilişki kurmakta zorlanan 18-29 yaş arasında yer alan gençlerin oluşturduğuna işaret edildi.

  Müşterilerin yüzde 46'sının haftada en az bir kez internet kafelere geldiği bildirilen araştırmada, müşterilerin çoğunluğunun 3-6 saat arasında bilgisayar başında kaldıkları anlatıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı