Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır'daki üsse 25 savaş uçağı takviyesi

  Felat BOZARSLAN / DİYARBAKIR, (DHA)
  14 Eylül 2012 - 17:47Son Güncelleme : 14 Eylül 2012 - 17:48

  DİYARBAKIR’da 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’ne 4 farklı ilden 25’ten fazla askeri uçak iniş yaptı. Uçakların PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarına yönelik düzenlenecek operasyonda görev alacakları ileri sürüldü.

  Doğu ve Güneydoğu’da artan PKK saldırılarının ardından bölgede PKK’lıları etksiz hale getirmek için operasyonlar sürerken, Diyarbakır’daki 2’inci Hava Kuvvet Komutanlığı 8’inci Ana Jet Üssü’nde da son ayların en yoğun hareketliliği yaşanıyor. Üsse son 3 gün içinde Eskişehir, Bandırma, Amasya ve Konya’dan gönderilen 25’ten fazla savaş uçağı iniş yaptı.

  Savaş uçaklarının önümüzdeki günlerde yapılması planlanan sınırötesi hava harekatı için Diyarbakır’daki filoya takviye olarak gönderildiği öne sürüldü. PKK terör örgütünün Irak’ın kuzeyinde bulunan kamplarına 2 hafta içerisinde kapsamlı bir hava harekatının yapılmasının planlandığı iddia edildi. Son 3 günden bu yana Diyarbakır hava sahasındaki yoğunluk dikkat çekerken, harekata katılacak savaş uçaklarının sık sık eğitim uçuşları yaptığı belirtildi.

  ESKİŞEHİR, AMASYA VE BANDIRMA’DAN FİLOLAR

  Diyarbakır’a Eskişehir’den ’Panter’ olarak adlandırılan 111’inci Saldırı Filosu, Amasya’dan ’Tunç’ olarak adlandırılan 151’nci Bombardıman ve ’Akıncı’ olarak adlandırılan 152’nci Önleme Filosu ile Bandırma 6’ıncı Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı gece görüş ve vuruş kabiliyetine sahip ’Yarasa’ isimli 161’inci Bombardıman Filosu’nun geldiği kaydedildi. Olası sınırötesi harekatın, Diyarbakır’da sabit olarak bulunan Pars ve Atmaca filolarının öncülüğünde yapılacağı belirtildi.

  25’ten fazla savaş uçağının konuşlandırıldığı Diyarbakır’daki üsse geçtiğimiz günlerde CASA tipi bir askeri uçak da indi. CASA tipi uçakla ise yaklaşık 200 bordo bereli askerin Diyarbakır’a getirildiği belirtildi. Diyarbakır’da konuşlandırılan savaş uçaklarının Hakkari’de 7 taburla düzenlenen operasyona destek verdiği de kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı