Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır'daki güzellik yarışması iptal

  05 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 05 Nisan 2013 - 01:38

  Diyarbakır' da 7 Nisan Pazar günü yapılması beklenen Dünya Medeniyetler Kraliçesi Yarışması Kutlu Doğum haftasına denk geldiği gerekçesiyle iptal edildi. Yarışmada, fotoğraflarda yarışmaya Türkiye adına katılan Hazal Ejal'ın göğsünde alışagelmiş 'Miss Turkey' yazısı yerine 'Miss Turkish Republic' yani Miss Türkiye Cumhuriyet'i yazması dün eleştirilere neden olmuştu.

  Devem eden sürece katkı amacıyla Diyarbakır'da yapılaması planlanan yarışmaya katılmak üzere 17 ülkeden 18 kızın katılacağı yarışma, Kutlu Doğum Haftası'na denk gelmesi nedeniyle iptal edildi.

  DİYARBAKIR'DA KRALİÇE ADAYLARINA BÜYÜK İLGİ / FOTO GALERİ

  YARIŞMADAN FOTOĞRAFLAR

  Yarışmayı düzenleyen organizatörler, Diyarbakır'a geldikleri günden beri muhafazakar bazı sivil toplum örgütlerinin tepkileriyle karşılaştıklarını belirterek, "Kutlu Doğum Haftası'na denk geldiği için yarışmanın iptal edilmesini isteyenler oldu. Bizler de saygı duyuyoruz tabi ki. Bu yüzden yarışmayı iptal ettik. Şu an dönüş hazırlıkları yapıyoruz. Genç güzeller herkes kendi ülkesine dönecek. Bazıları İstanbul, bazıları da Ankara üzerinden kendi ülkelerine dönecek. Şu an bilet işlemlerini yapıyoruz" dedi.

  ÜNİVERSİTELİ ÖĞRENCİLERDEN YARIŞMAYA TEPKİ

  Dicle Üniversitesi'nde okuyan "Bilge Gençlik Kulübü" adlı bir grup muhafazakar öğrenci, Dünya Medeniyetler Kraliçesi (Mıss Civilization Of The World) yarışmasına tepki amaçlı basın açıklaması yaptı. "Bismillahirrahmanirrahim" çekerek ve Kur'an ı Kerim'in Araf Suresi'nin 27'nci ayetini okuyarak basın açıklamasına başlayan öğrenciler, Türkçe ve Kürtçe hazırladıkları dövizlerle, Diyarbakır'da yapılması düşünülen güzellik yarışmasına tepki gösterdi. Yapılan basın açıklamasından sonra öğrenciler, olaysız bir şekilde dağıldı. Öğrencilerin basın açıklaması yaptığı saatlerde ise yarışmanın iptal edildiği öğrenildi.

  BAZI STK'LAR TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

  Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşları, 7 Nisan'da düzenlenecek “Dünya Medeniyetler Kraliçesi” (Miss Civilization Of The World) Yarışması'na tepki gösterdi.

  MISS TÜRKİYE CUMHURİYETİ

  Aralarında Anadolu Gençlik Derneği, Diyanet-Sen, Diyarbakır İnsani Yardım Derneği, Eğitim-Bir-Sen ve Mustazaflar Cemiyeti'nin bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, onursal başkanlığını Süha Özgermi'nin yaptığı, 21 ülkeden 22 güzelin katılacağı Miss Civilization Of The World Yarışması'nın Diyarbakır'da yapılmasından rahatsızlık duyduklarını belirttiler.

  Hamit Yaz imzasıyla yapılan ortak yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  Son günlerde sinsi bir şekilde faaliyete geçen bazı fırsatçı mihraklar, çözüm ve barış sürecine paralellik gösterme ve destekleme süsüyle, 7 peygamber ve 541 sahabenin metfun bulunduğu, 3 peygamber makamının yer aldığı, her karış toprağı maneviyat kokan Diyarbakırımızda, provokatif bir etkinlik olarak sözde 'Dünya Medeniyetler Kraliçesi' adı altında bir 'Çirkinlik Yarışması' düzenlenmektedir.”

  Yarışmanın Diyarbakır'da kasıtlı, planlı, programlı bir şekilde icra edilmek istendiği savunulan açıklamada, Diyarbakır'daki 47 sivil toplum kuruluşu olarak bu çirkinlik yarışmasını şiddetle kınadıkları kaydedildi.

  TİCARET ODASI

  Öte yandan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Remzi Can da yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır'da düzenlenecek güzellik yarışması organizasyonun DTSO ortaklığında gerçekleştirileceği şeklindeki basında çıkan haberlerin, organizasyon komitesinin bu konuda vermiş olduğu beyanların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

  Can, açıklamasında şunları kaydetti:

  “Tarafımızca imzalanmış herhangi bir sözleşme olmadığı gibi tanıtım amaçlı yayınlanan bilboardlardaki oda logomuz da bilgimiz dışında kullanılmaktadır. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirilecek olan organizasyona ne maddi ne de manevi hiçbir şekilde katkımız söz konusu değildir.”

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 55 Yorum }
  • Kenan Yaman 4.4.2013 14:23:45
   Baslangictan sona kadar tek kelimeyle fiyasko.
  • Expert Türk 4.4.2013 14:21:28
   tam isabetli olmus ohhhhhhh
  • Erdem Erten 4.4.2013 14:17:45
   BJK CARSI, ÜSTÜN BiLGiNE HAYRANIM, BiRiSi TURKEY DERKEN "BAS HARFi BüYÜK HAA" MI DiYOR ?.
  • adil çalışkan 4.4.2013 14:11:07
   yarışmanın amacı farklıydı ama, beklenmedik bir yerden tepki almışlar.. isabet olmuş... biri bana bu kutlu dogum haftasının neden ramazan, kurban bayramları veya kandiller gibi her yıl 11 gün önce kutlanmayıp ısrarla her yıl nisan ayında kutlandığını açıklayabilir mi?
  • Mode TEMP 4.4.2013 14:08:08
   ABD DE.. MİSS FLORİDA,MİSS COLARADO,MİSS CALİFORNİA,MİSS NY SEÇİLİR VE BUNLARIN ARASINDAN MİSS USA TEMSİL EDER! MİSS USA İLE MİSS FLORİDA'NIN AYNI YARIŞTA YARIŞTIĞINI HİÇ GÖRMEDİM.GÖRSEM.HERHALDE ABD FLORİDA'YA ÖZERKLİK VERMİŞ YENİ DEVLET KURMUŞ DERİM.ANLATABİLDİM Mİ?MİSS DİYARBAKIR'IN DURUMUNU?
  • ali can serbest 4.4.2013 14:06:01
   çok iyi olmuş. ama ertelenme sebebi de düşündürücü. demokrasi yok. kutlu doğum haftası peygaberimizin doğumunu uydurdugumuz birgünde kutluyoruz. oysa doğru kutlamamız gerekir. bu da nasıl ramazanı her yıl 10 gün öne alıyorsak onun da o takvime göre on gün öne alınması gerekir. yanlıştan dönelim.
   
  HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan