DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'da "Şehitler Gecesi ve Mescid-i Aksa Direnişi" etkinliği

AA / Hasan Namlı,Ömer Yasin Ergin
21.02.2015 - 22:24Son Güncelleme :

- İHH Genel Başkanı Yıldırım: - "Kürt, Türk ittifakı Mescid-i Aksa yürüyüşüdür. Kudüs'ü özgürleştirme yürüyüşüdür" - "Şu anda sanki çözüm boşa gidecekmiş gibi bir düşünce yayılıyor. Barışın bedeli çok pahalıdır. Kudüs'ü kurtarmak için biz bu barışı yapmak mecburiyetindeyiz"

AA / Hasan Namlı,Ömer Yasin Ergin

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da İlim Ahlak ve Kardeşlik Derneği (İhvan-Der) tarafından "Şehitler Gecesi ve Mescid-i Aksa Direnişi" etkinliği düzenlendi.

Bir düğün salonundaki etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, "Kürt, Türk ittifakı Mescid-i Aksa yürüyüşüdür. Kudüs'ü özgürleştirme yürüyüşüdür" dedi.

Anne ve babasının kendi arasında Kürtçe konuştuğunu ama başka şehirlerde büyüdüğü için Kürtçe'yi öğrenemediğini dile getiren Yıldırım, her milletin dilinin kendisi için anlamlı ve güzel olduğunu söyledi.

"Bu gördüğümüz şehitlerin hepsi farklı milletlerden insanlar, hepsi yalnızca Allaha inanan ve Allah'tan şehadeti isteyen, hayatlarını şehitliğe göre yaşamış insanlardır" diyen Yıldırım, şehitlerin hayatlarını Allah yoluna adadıklarını ifade etti.

Kürtlerin ve Türklerin cihattan uzaklaştırılmak istendiğini söyleyen Yıldırım, şöyle konuştu:

"Selahaddini Eyyubi Kürt'tü ama tek başına değildi, Nurettin Zengin bir Türk'tü ama yine de ikisi yeterli değildi. Baybars bir Çerkez'di. Dördüncüsü de Arap'tı. Türk, Kürt, Çerkez ve Arap bir araya gelip Kudüs'ü kurtardı. Ortadoğu'da Kürtleri kim değerlendirirse Kürtler kimin yanında yer alırsa Ortadoğu'daki dengeler onun lehine bozulur."

Yıldırım, Kürtler ve Türklerin cihat kavramı içerisinde kimliklerini bulduklarında bölgede Kürt ve Türk ittifakının kurulacağını belirtti.

"Kürt, Türk ittifakı Mescid-i Aksa yürüyüşüdür. Kudüs'ü özgürleştirme yürüyüşüdür. İnşallah çözüm sürecine hep birlikte destek vereceğiz ki Kudüs'te Mescid-i Aksa'da özgürce namaz kılalım" diyen Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Siyonizm, Müslümanların tekrar barıştığını gördü. Ondan dolayı şu an bölgede çözüme ve barışa yönelik planlar yapıyor. Bu çözümün olmaması için negatif düşünceleri yayıyor. Şu anda sanki çözüm boşa gidecekmiş gibi bir düşünce yayılıyor. Barışın bedeli çok pahalıdır. Kudüs'ü kurtarmak için biz bu barışı yapmak mecburiyetindeyiz."

Etkinlik, ilahi ve ezgilerin söylenmesinin ardından sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır'da "Şehitler Gecesi ve Mescid-i Aksa Direnişi" etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Şubat 2015 tarihinde saat 22 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır'da "Şehitler Gecesi ve Mescid-i Aksa Direnişi" etkinliği haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:38
 • Guneş
  07:21
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:09
 • Yatsı
  18:41
Sayfa Başı