Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır'da ‘Kayıplar bulunsun’ eylemi

  Cem EMİR- Bayram BULUT/DİYARBAKIR, (DHA)
  01 Ağustos 2009 - 13:38Son Güncelleme : 01 Ağustos 2009 - 13:38

  DİYARBAKIR'da, faili meçhul cinayetler sonucu hayatını kaybedenlerin yakınları ve İnsan Hakları Derneği'nin başlattığı oturma eylemi, 26'ncı haftada da devam etti. Bu haftaki eylemde, 1993 yılında Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'nde kaybolan Ömer Öner'in akıbeti soruldu.

  İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde ‘Kayıplar bulunsun, failler yargılansın’ sloganı ile başlattığı oturma eylemi 26'ncı haftasına girdi. ‘Failler belli, kayıplar bulunsun’ pankartı açılan eylemde, kayıpların fotoğrafları taşındı.
  İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şube yöneticisi Burhan Zorooğlu, yaptığı açıklamada, son günlerde bölgede 1990'lı yıllarda gerçekleşen cinayetlere ilişkin açılan davaların kendilerini umutlandırdığını belirterek, “Kayıpların faillerinin bulunup cezalandırılmasını istiyoruz. Burada bulunanların isteği, yakınlarının akıbetini öğrenmek ve mezarlarının yerini bilmektir” dedi.

  Bu haftaki eylemde, 1993 yılında Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Aktepe Köyü'nde hayvanlarını aramaya giderken kaybolan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Ömer Öner'in akıbeti soruldu. Öner'in kızı Müjde Öner, babasının kaybolduğu tarihte henüz bir yaşında bile olmadığını belirterek, babasının faillerinin bir an önce bulunup cezalandırılmasını istedi.

  Basın açıklamasının ardından, kayıp yakınları Koşuyolu Parkı'nda bulunan, Yaşam Hakkı Anıtı önünde 5 dakikalık oturma eylemini gerçekleştirdikten sonra dağıldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı