Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır'da Hizbullah protestosu

  Ramazan YAVUZ- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR, (DHA)
  10 Şubat 2011 - 14:53Son Güncelleme : 10 Şubat 2011 - 15:06

  TÜRKİYE genelinde Hizbullah’a yönelik düzenlenen operasyonlar Diyarbakır’da aralarında kadınların da bulunduğu Mustazaf-Der üyesi bir grup tarafından AK Parti il binası önünde protesto edildi.

  Kadınların, ’Sana da one minute başbakan’ yazılı pankart açıp tekbir getirdiği eylemden sonra, grupta bulunanlar gözaltına alınanların çıkarıldığı Adliye binası önünde toplandı.
   
  Mustazaf-Der üyesi yaklaşık 1000 kişi, Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan AK Parti il binası önünde toplanarak, Türkiye genelinde Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen dernek binalarına yönelik düzenlenen operasyonları protesto etti. Çevik Kuvvet ekiplerinin panzerler eşliğinde geniş önlemi aldığı AK Parti il binasının hemen yakınında eylem yapan ve aralarında çarşaflı kadın ve çocukların da bulunduğu grup, ’Sana da one minute başbakan’, ’Terörist değil müslümanız’, ’Saldırılar şevkimizi arttırıyor’, ’Derneklerimize uzanan eller kırılsın’, ’Çok korktuk ha ha ha’, ’Elimizde taş değil Kuran olacak’ yazılı pankartlar taşıdı. Sık sık tekbir getiren ve Türkçe-Kürtçe sloganlar atılan eylemde ön tarafta erkekler, arka tarafta ise kadınlar yer aldı. Çarşaflı bir kadın çocuğu ile en önde Kürtçe "Em Kurdin, Fedai Kuran’ın’ (Biz Kürdüz Kuran’ın fedaisiyiz) yazılı dövizi açtı. Kuran’ı Kerim’den sureler okunurken yapılan oturma eylemi de yapan grup adına basın açıklamasını Mustazaf-Der yönetim kurulu üyesi Ömer Çelik okudu. Çelik, CMK’nın 102’nci maddenin yürürlüğe girmesiyle değişik düşünçe ve suçlardan yargılanan 1000’den fazla tutuklunun tahliye edildiğini hatırlatarak şöyle dedi:

  "Bu madde kapsamında 10 yıldır tutuklu bulunan 20 Hizbullah, 40 PKK mensubu ile diğer sol örgütlere mensup çok sayıda tutuklu da serbest bırakıldı. Bununla birlikte toplumu ifşad eden fuhuş çeteleri, çocuklarımızı zehirleyen uyuşturucu çeteleri, psikopat, seri katil, hırsız gibi birçok adli tutuklu tahliye edildi. Tahliyelerden sonra İslami derneklere yönelik linç kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ile sanki sadece Hizbullah mensubu serbest bırakılmış gibi hava oluşturuldu, yaygaralar koparıldı. Hizbullah bahanesiyle, BDP’den MHP’ye, Ergenekocular ve sözcüleri CHP’den AKP’ye kadar hepsi ağız birliği ederek ’Peygamberler Sevdalıları Platformu’ üyesi dernekleri hedef gösterip saldırdı. Son bir aydır, hizbullah tahliyeleri bahanesiyle sivil toplum kuruluşlarına, başkan, üye ve gönüllülerinin evlerine, islami basın ve yayın kuruluşlarına yönelik sindirme, susturma, pasifize etme operasyonları yapılıyor. Emniyet bunları ’Hizbullah Operasyonları’ diye servis etse de, yapılanın ’STK operasyonu’ olduğu gözler önündedir. Yaşlılara, çocuklara, bebeklere, terörist muamelesi yapıldı, silahlar doğrultuldu. Çocuklar uykularından ağır silah namlularıyla uyandırıldı. Üzerlerine doğrultulan silahlarla korkutuldular, rehin alındılar. Bu operasyonlara rağmen hiçbir suçlu veya suç unsuru bulunamadı. Ortada suç, suçlu, suç unsuru delil yok ama buna rağmen bazı dernek başkan ve üyeleri gözaltına alındı. Bu operasyonlar çok önceden planlanmış, kurgulanmış bir senaryonun parçalarıdır."

  Çelik, operasyonların "Amerika’dan icazetli, derin devlete biatlı olan yapılar" tarafından düzenlendiğini, hükümetin de zulme rıza göstererek, izin verdiğini ileri sürerken, "Bizleri hiçbir şekilde inanç, fikir ve faaliyetlerimizden vazgeçiremiyecekler. Bu operasyonlarla bizleri sindirip kenara itebileceklerini, faaliyetlerimizi pasifize edebileceklerini düşünenler apaçık bir gaflet içerisindedirler" diye konuştu.

  AK Parti il binası önündeki eylem sırasında yapılan anonsta, gözaltına alınanların adliyeye çıkarıldığı belirtilince dernek üyeleri araçlarla Adliye binası akın etti. Hizbullah taraftarlarının Adliye’ye doğru gitmesi üzerine çevik kuvvet ekipleri bariyerlerle binanın önünü kapattı. Hizbullah’a üye oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 11 şüpheli savcılık tarafından sorguya alınırken Mustazaf-Der üyeleri destek amacıyla dışarıda bekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı