Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da estetisyenlik kursu

  A.A
  29.10.2008 - 12:09 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Mehmet Kaya, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki en önemli eksikliklerden birinin meslek edindirme kurslarının yetersizliği olduğunu söyledi.

  Başkan Mehmet Kaya, Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde oluşturulan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Elit Dicle Estetisyenlik Meslek Edindirme Kursunun açılışında yaptığı konuşmada, bölgede genç nüfusun çok fazla olduğunu belirterek, işsizliğin azaltılması ve üretim merkezlerinin açılması için işsiz olan bu genç nüfusun meslek edindirme kurslarıyla kalifiye hale getirilmesi gerektiğini kaydetti.
  Güneydoğu'da, başta sağlık sektörü olmak üzere birçok alandaki işletmelerde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:

  “Güneydoğu'daki en büyük eksikliklerden biri meslek edindirme kurslarının yetersizliğidir. İşsizliğin had safhada olduğu belirtiliyor ancak, işletmeler kalifiye eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Burada bir noksanlığın olduğu ortaya çıkıyor. O da kalifiye eleman yetiştirilmemesidir. Bu nedenle işsiz gençlerin kalifiye hale getirilmesi gerekiyor. Bu açıdan meslek edindirme kurslarını çok önemsiyoruz.
  Estetisyenlik kursu bölgedeki büyük bir eksikliği giderdi. Artık bölgedeki gençler bu eğitimi almak için Ankara'ya gitmek zorunda kalmayacak. Bu kursu iş garantili meslek edindirme kursu olarak görüyorum.”

  Berberler ve Kuaförleri Odası Başkanı Eşref Tanrıverdi ise, Diyarbakır'ın Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin merkezi konumunda olduğunu belirterek, “Bu merkez tüm bölgeye hizmet verecektir. Gelişen bölgede meslek edindirme kurslarına ihtiyaç vardı. Kursu alacak gençlerimiz daha kaliteli ve hijyenik hizmet sunacaktır” dedi.

  Kurs Müdürü Aynur Öztürk de, daha önce GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Meslek Edindirme Projesini” uyguladıklarını ve bu proje kapsamında Gaziantep ve Mardin'de kurs açtıklarını belirterek, şu bilgiyi verdi:

  “Güneydoğu'dan Ankara'daki merkezimize kurs almak için yoğun başvuru vardı. Ancak başta barınma olmak üzere çeşitli konularda bu kursiyerler büyük sıkıntı çekiyordu. Bu sıkıntılarını gidermek ve bölgeye katkıda bulunmak amacıyla Diyarbakır'da şube açmayı kararlaştırdık.

  Bizden 480 saat eğitim alanlar lazer kullanma yetkisine sahip olacak. Bu, meslekte görev alanlar için çok büyük bir fırsattır. Estetisyen olarak sertifikası olup 216 saat lazerle ilgili ek eğitim alan bütün estetisyenler de lazer (IPL) kullanım hakkını elde ediyor. Kursiyerlere, yaklaşık 500 saat anatomi, beslenme, cilt bakım ve tedavileri, iğneli epilasyon ve depilasyon teknikleri, profesyonel makyaj, porselen makyaj, kalıcı makyaj, spa bakımları, vücut bakımları ve selülit tedavi ile leke tedavi eğitimi veriyoruz.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı