Gündem Haberleri

  Diyarbakır'da eski cezaevinde insan kemikleri

  Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR / DHA
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Diyarbakır Cezaevi ve Jandarma Merkez Komutanlığı binasının arasındaki bahçede restorasyon çalışmaları yapılırken toprağa gömülü 6 insan kafatası ve kemikler bulundu. Çalışmalar durduruldu. Kemikler İstanbul Adli Tıp’a gönderilecek.

  DİYARBAKIR’ın merkez Sur ilçesi Saraykapı semtinde bulunan ve 1990’lı yıllarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda bir süre önce restorasyon çalışması başlatıldı. Eski Jandarma Komutanlığı ve Diyarbakır Cezaevi arasındaki bahçede arkeologlar toprağa gömülü 6 kafatası ile kemik bulunca durumu Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ile polise bildirdi. Polis bölgeye güvenlik şeridi çekip kimsenin girmesine izin vermezken, kazı çalışmalarının yapılıp yapılmayacağıyla ilgili Cumhuriyet Savcısı’nın karar vereceği belirtildi. Kafatası ve kemiklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceği ve kime ait olduklarının ise DNA testiyle saptanacağı belirtildi.

  JİTEM’in karargâhıydı

  Olay yerine giden İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, kazıların yapıldığı alanın bir zamanlar JİTEM karargâhı olarak kullanıldığını ileri sürerek, “Burayla ilgili bize şu ana kadar 90 civarında aile başvuru yaptı. Kimisinin öldürülüp buraya gömüldüğü kimisinin ise burada öldürüldükten sonra başka yere gömüldüğü söyleniyor. Burada yapılan kazılarda ilk olarak 6 kişiye ait kemik parçaları bulundu” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı