DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'da "Çözüm Süreci ve Barış İçin Yeni Anayasa" paneli

AA / Ensar Özdemir
03 Aralık 2014 - 18:30Son Güncelleme : 03 Aralık 2014 - 18:30

- Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Üyesi Osman Can: - "Devlet iktidarını demokratikleştirmeden, toplumun bütün farklılıklarının siyasal işleyişlerine katılımını sağlamadan, bunları yapmadan anayasa üzerine yapacağımız tartışmanın çok bir anlamı olmayacaktır"

AA / Ensar Özdemir

DİYARBAKIR (AA) - Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Üyesi Osman Can, "Devlet iktidarını demokratikleştirmeden, toplumun bütün farklılıklarının siyasal işleyişlerine katılımını sağlamadan, bunları yapmadan anayasa üzerine yapacağımız tartışmanın çok bir anlamı olmayacaktır" dedi.

Dicle Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı işbirliğiyle düzenlenen "Çözüm Süreci ve Barış İçin Yeni Anayasa" panelinde Can, 2011 yılında başlayan anayasa çalışmalarında tüm siyasi partilerin "maskelerle savaştığını" ifade etti.

Temel hak ve özgürlüklerin anayasada daha fazla yer alması üzerine yürütülen politikaların başka şeylerin gözden kaçmasına yol açacağını dile getiren Can, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin yüz yıllık yalanlarını bir kenara atmamız gerekiyor. 2011 yılında başlayan anayasa çalışmalarında bütün siyasi partiler maskelerle savaştılar. İşin gerçekliğine çok fazla inmediler, BDP dahil olmak üzere. Temel hak ve özgürlüklerin anayasada daha fazla yer alması üzerine bir politika ürettiğimiz zaman işin başka bir tarafını kaçırmış olursunuz. O başka tarafı ne? İşin esası, sistem, tasavvur meselesi. Temel hak ve özgürlükleri anayasaya taşımakla anayasa yapmış olmuyoruz. Devlet iktidarını demokratikleştirmeden, toplumun bütün farklılıklarının siyasal işleyişlerine katılımını sağlamadan yerelden merkeze doğru, bunları yapmadan anayasa üzerine yapacağımız tartışmanın çok bir anlamı olmayacaktır. Bugünden itibaren bunu tartışmaya başlayalım. Bugünden itibaren bütün siyasi partilerin o maskelerini indirmesi ve işin esasına dair bir tartışmanın içine girmesi gerekiyor."

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Fazıl Hüsnü Erdem de AK Parti iktidarları döneminde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi bağlamında bir takım işler yapıldığını, 2004 yılında yerelin güçlendirilmesi istendiğini ancak cumhurbaşkanı tarafından veto edildiğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Bektaş ise Türkiye'de en çok tartışılan meselelerin başında anayasa geldiğini ancak anayasa tartışmasından önce mevcut yasaların da tartışılması gerektiğini dile getirdi.

Bektaş, "Türkiye'de şu an düşünce ve ifade özgürlüğü var mı? Basın yayın özgürlüğü var mı? Kadın hakları, çocuk hakları ne durumda? Gibi birçok hak kategorisinde birçok konuyu yasalara yansımış haliyle görmek isteriz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Diyarbakır'da "Çözüm Süreci ve Barış İçin Yeni Anayasa" paneli haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:47
  • Guneş
   05:32
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı