DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'da bir yılda 66 okul hizmete girdi

AA / Nurten Aslan
30.12.2014 - 13:25Son Güncelleme :

- Diyarbakır'da derslik sıkıntısının giderilmesi için bir yılda 705 derslikli 66 okul hizmete girdi, 57 okulun yapılması da planlanıyor - İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Kendal: "TEOG sınavı yerleştirmelerinde yaşanan sıkıntıların önümüzdeki eğitim yılında yaşanmaması için çalışmalarımızı hızlandırdık"

Yerel Haberler
AA / Nurten Aslan

DİYARBAKIR (AA) - NURTEN ASLAN - Diyarbakır'da derslik sıkıntısının giderilmesi için bir yılda 705 derslikli 66 okul yapıldı.

Diyarbakır'da eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve çocukların daha rahat sınıflarda eğitim görmelerini sağlamak amacıyla derslik yapımına hız verildi. Özellikle kentin yeni yerleşim yerlerindeki sıkıntıyı gidermek amacıyla yapılan yeni okullar hizmete giriyor.

Bu yıl kentteki derslik sıkıntısının giderilmesi ve Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavından sonraki yerleştirme sorunlarının tekrar yaşanmaması için merkez ve ilçelerinde 705 derslikli 66 okul tamamlanarak, eğitim yuvası haline geldi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mansur Kendal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenci sayısının fazla olmasından dolayı 2013-2014 eğitim yılının bittiği dönemlerde öğrencilerin yerleştirilmesi konusunda sıkıntılar yaşandığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak 2014-2015 eğitim yılında TEOG sınavının yapılacağı dönemlerde öğrencilerin yerleştirilmesi konusundaki sıkıntıları en asgari seviyeye indirebilmek ve çalışmaları hızlı bir şekilde yapabilmek amacıyla çeşitli toplantılar yaptıklarını anlatan Kendal, bütün birimlerin yoğun bir şekilde çalıştığını anlattı.

Çocukların daha temiz, öğrenci sayısının daha az olduğu ortamlarda eğitim ve öğretim vermeye çalışacaklarını dile getiren Kendal, geçen yılın başında okulların, özellikle de ortaöğretimdeki okulların az olmasından dolayı ciddi sıkıntılar yaşandığını bildirdi.

Kendal, özellikle temel eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla bütün öğrencilerin kayıtlı olduğunu, dolayısıyla ortaöğretimde okul ihtiyacı sayısında ciddi artış yaşandığını aktararak, "TEOG sınavı yerleştirmelerinden yaşanan sıkıntıların önümüzdeki eğitim yılında yaşanmaması için çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu süreç içerisinde 66 okulu eğitim ve öğretime açtık. Bu okullardan özellikle 10'unun ortaöğretime yönelik olduğundan dolayı bu süreç içerisinde gelecek yıl yapılacak yerleştirmelerde sıkıntıları en aza indirerek çalışmalarımızı tüm hızıyla devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

Bu yıl hizmete giren 705 derslikli 66 okulun 132 milyon 247 bin liraya mal olduğunu, önümüzdeki dönem tamamlanacak 106 milyon lira maliyetli 31 okulun da 588 derslikli yapıldığını aktaran Kendal, yapımı planlanan 768 derslikli 57 okulun daha bulunduğunu anlattı.

- "Nüfusa bağlı olarak sürekli okul ihtiyacı ortaya çıkıyor"

Bu okullar içerisinde hayırsever vatandaşlar ile TOKİ'nin yaptıklarının da bulunduğunu ifade eden Kendal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diyarbakır'da 500 bin civarında öğrencimiz var ve bu öğrencilerin en az öğrenci mevcuduyla yerleştirilebilmeleri için sürekli bir şekilde okul ihtiyacı ortaya çıkıyor. Yenileşmeye açık olan ve nüfus artışının devam ettiği bir bölgede yaşıyoruz. Dolayısıyla okul ihtiyacının her geçen yıl artmış olduğu bir ilde yaşıyoruz. Biz de bu süreç içerisinde her yıl okul sayısını artırarak kentimize yeni okullar kazandırmaya çalışıyoruz. Yeni açılacak okulları öğrencilerimizin hizmetine sunarak, onların daha temiz ve nezih bir ortamda eğitim öğretim görmelerini sağlıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor."

- 6-7 Ekim olaylarında zarar gören okullar

Kendal, 6-7 Ekim'de herkesi üzen olayların yaşandığını, bunun eğitim öğretimi olumsuz etkilediğini dile getirerek, olaylar sırasında 34 okulun zarar gördüğünü, bu okullardan bazılarının kullanılmaz hale geldiğini anımsattı.

Milli Eğitim Bakanlığının işin aciliyetini görerek gerekli ödenekleri sınırlama yapmadan tahsis ettiğini bildiren Kendal, teknik personellerle zarar gören tüm okullarda çalışmaları tamamladıklarına dikkati çekti.

Bütün okulların çok kısa sürede onarıldığını bildiren Kendal, "Hatta daha rahat bir ortamda örencilerimizin hizmetine sunduk. 10 okulumuz kullanılmaz haldeydi. Dolayısıyla belli bir süre bu okullarda eğitime ara verildi, ama ara verilirken bu öğrenciler başka okullara nakledildi. 6-7 Ekim olaylarında zarar gören okulların onarımı için yaklaşık 1,5 milyon lira harcama yapıldı" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Diyarbakır'da bir yılda 66 okul hizmete girdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  04:01
 • Guneş
  05:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  19:07
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı