DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'da "Anadolu Medeniyet Kenti Gençlik Buluşması" etkinliği

AA / Ensar Özdemir
23.01.2015 - 17:06Son Güncelleme :

- TGKK Genel Başkanı Okudan: "(Çözüm süreci) Asıl mesele, tek boyutlu olmayıp, üç boyutludur. Terör, Kürt meselesi ve Güneydoğu meselesi. Her bir boyuttaki olumlu ya da olumsuzluklar, diğerlerini etkilemektedir. Her üç mesele birlikte, bir bütün olarak ele alınıp çözüme kavuşturulmalıdır"

AA / Ensar Özdemir

DİYARBAKIR (AA) - Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu (TGKK) Genel Başkanı Bilal Okudan, "(Çözüm süreci) Asıl mesele, tek boyutlu olmayıp, üç boyutludur. Terör, Kürt meselesi ve Güneydoğu meselesi. Her bir boyuttaki olumlu ya da olumsuzluklar, diğerlerini etkilemektedir. Her üç mesele birlikte, bir bütün olarak ele alınıp çözüme kavuşturulmalıdır" dedi.

Okudan, Toplumsal Barış ve Kardeşlik Sürecinde Gençlerin Rolü programının "Anadolu Medeniyet Kenti Diyarbakır Gençlik Buluşması" kapsamında Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte, 81 ilden gelen gençlere seslenerek bölgedeki meselenin iyi okunması gerektiğine vurgu yaptı.

Meselenin, sadece bir terör, askeri operasyon ya da Kürt meselesi olarak görülmemesi gerektiğini ifade eden Okudan, şöyle konuştu:

"Asıl mesele, tek boyutlu olmayıp, üç boyutludur. 'Terör', 'Kürt meselesi' ve Güneydoğu meselesi.' Her bir boyuttaki olumlu ya da olumsuzluklar, diğerlerini etkilemektedir. Her üç mesele birlikte, bir bütün olarak ele alınıp çözüme kavuşturulmalıdır. Kürt meselesi ve Güneydoğu meselesinin çözülmemiş olması, terörün oluşmasına ortam hazırladığı gibi, terör de diğer iki meselenin çözülmesinde zorluk çıkarıyor. Bu böyledir diye üç meselenin varlığını görmezlikten gelip, sadece terör meselesi olarak ele alarak çözmek mümkün değildir."

Kürt sorununun kaynağının, sömürü düzeni, taklitçi zihniyet ve asimilasyoncu politikalar olduğunu dile getiren Okudan, Kürt konusunun bir sosyal problem haline gelmesinin ana sebebinin taklitçi zihniyetin, sömürü ve tahakküm zihniyetinin uyguladığı asimilasyoncu materyalist ve ırkçı politikalar olduğunu kaydetti.

Okudan, şöyle devam etti:

"Çözüm, sivrisinekleri öldürmekte değil, bataklığı kurutmakta aranmalıdır. Derhal, bataklığı yani gayri milli, gayri islami ve gayri insani olan batı kültür ve medeniyet değerlerine göre Lozan'da Hayim Nahum doktrinine göre kurulmuş olan bu sistemi değiştirelim."

Diyarbakır'da çeşitli etkinliklerle üç gün devam edecek programın açılışına AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, TGKK Danışma Kurulu Başkanı Metin Külünk de katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır'da "Anadolu Medeniyet Kenti Gençlik Buluşması" etkinliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2015 tarihinde saat 17 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır'da "Anadolu Medeniyet Kenti Gençlik Buluşması" etkinliği haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   12:15
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı