Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır ve Elazığ’da AKP’ye siyah çelenk

  Canan ALTINTAŞ- Şahismail GEZİCİ/DİYARBAKIR/ELAZIĞ, (DHA)
  19.08.2009 - 21:56 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR ve Elazığ'da, hükümetin toplu sözleşme görüşmelerindeki tutumunu protesto eden KESK üyeleri, AKP il başkanlıklarına siyah çelenk bıraktı.

  Diyarbakır'da, yaklaşık 50 kişilik KESK üyesi, ‘TİS yoksa grev var’ yazılı pankartla AKP Diyarbakır il başkanlığı önünde toplandı. Grup, ‘AKP şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Toplu iş sözleşmesi hakkımız, grev silahımız’ sloganları attı. KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Başkanı Vahdettin Kılıç, AKP iktidarlarına seslendiğini belirterek, gayri meşru görüşmelerden vazgeçmelerini istedi.

  Kılıç, “Siyasi iktidar bilmelidir ki, içinde bulunduğumuz dönem, ekonomik krizin etkilerinin yoğunlaştığı, toplumun özgürlük ve demokrasi taleplerinin yükseldiği ve ülke sorunlarının acil çözüm beklediği bir dönemdir. Bugün ülkenin, halkın, yoksulların, ezilenlerin, emekçilerin ihtiyacı özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik değerlerin egemen olduğu, herkese onurlu bir yaşam insanca bir ücret olanağının sağlandığı, kimsenin etnik kimliğinden, inancından yada toplumsal cinsiyetinden dolayı ayrımcılığa uğramadığı yeni bir toplum sözleşmesine ihtiyacı var. KESK olarak buradan hükümete ve diğer konfedarasyonalra çağrıda bulunuyoruz. Gelin bu toplu szöleşme sürecini bir ‘toplum sözleşmesi’ sürecine çevirelim. Gelin, kriz nedeniyle işini kaybetmiş insanlarımızın. Kira elektrik, su ve sağlık giderlerini kamusal kaynaklardan sağlamayı konuşalım” dedi.

  Elazığ'da, Hürriyet Caddesi üzerindeki AKP il başkanlığı önünde toplanan KESK üyeleri adına basın açıklamasın dönem sözcüsü Ali Erdem yaptı. Erdem, hükümetin iradesini ortaya koymasını isteyerek, yüzbinlerce kişinin görüşmelerden çıkacak sonucu beklediğini söyledi.

  Açıklamanın ardından KESK üyeleri AKP binası önüne siyah çelenk koyduktan sonra sessizce ayrıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı