DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır Valisi Aksoy:

AA / MEHMET ÇAKAN
31.12.2014 - 15:47Son Güncelleme : 31.12.2014 - 15:47

- "Çocuklarımızın Diyarbakır'da, başta terör olayları olmak üzere, hırsızlık, uyuşturucu ve benzeri alanlarda kullanıldığını gördük" - "Emniyetten İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen 950 çocuktan 200'e yakını terör olaylarına karışan çocuklardır. Çocukların bu tür yerlerde kullanılması kabul edilebilir değil. 500'ü aşkın aileye para ceza kesildi"

AA / MEHMET ÇAKAN

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, "Çocuklarımızın Diyarbakır'da, başta terör olayları olmak üzere, hırsızlık, uyuşturucu ve benzeri alanlarda kullanıldığını gördük. Emniyetten İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen 950 çocuktan 200'e yakını terör olaylarına karışan çocuklardır. Çocukların bu tür yerlerde kullanılması kabul edilebilir değil. 500'ü aşkın aileye para ceza kesildi" dedi.

Vali Aksoy, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'ni (GGC) ziyaretinde yaptığı açıklamada, 2 Ekim'de çocukların korunması ve kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, "Valilik emri" yayınladıklarını hatırlattı.

Çocukların yerinin okul ve ailelerinin yanı olduğuna işaret eden Aksoy, çocukların başka alanlara yönlendirilmesinin insan hakları ilkelerine de aykırı olduğunu vurguladı.

- "500'ü aşkın aileye para ceza kesildi"

Aksoy, sokakların riskli ve tehlikeli olduğunu ifade ederek, şunları dile getirdi:

"Çocuklarımızın Diyarbakır'da, başta terör olayları olmak üzere, hırsızlık, uyuşturucu ve benzeri alanlarda kullanıldığını gördük. Emniyetten İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilen 950 çocuktan 200'e yakını terör olaylarına karışan çocuklardır. Sayı sürekli değişiyor. Çocukların bu tür yerlerde kullanılması kabul edilebilir değil. Özellikle çocukları olaylara karışan ailelere Kabahatler Kanununa göre para cezası uygulamasını başlattık. 500'ü aşkın aileye para ceza kesildi. Amaç aileleri ve toplumu daha duyarlı hale getirmek. Çocukların sokaklardan uzak tutulması öncelikli hedeflerimiz arasında."

"Özellikle 12 yaş altı çocukların bu olaylarda yer aldığını görüyoruz" ifadesini kullanan Aksoy, çalışmaları bu doğrultuda sürdürdüklerini aktardı.

- "Temel amacımız çocukların suça sürüklenmesinin önlenmesidir"

Aksoy, İl Emniyet Müdürlüğünün olaylara karışan çocukları Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmesinin zaman zaman tartışmalara yol açtığını anlatarak, şöyle dedi:

"Amacımız İl Milli Eğitim Müdürlüğünü de bu konuda duyarlı hale getirmek, rehber öğretmenlerin çocuklarla daha yakından ilgilenmelerini sağlayarak ailelerle diyaloğunu geliştirmektir. Bu kimi zaman 'fişlenme' diye tabir edilerek eleştirildi. Buna farklı anlamlar yüklenmesi doğru değildir. Temel amacımız çocukların suça sürüklenmesinin önlenmesidir."

Aksoy, çocukların okula devamlarını sağlama hususunda her türlü tedbiri alacaklarını, ailelerin, "Ekonomik durumum iyi değil, bunun için ben çocuğumu okulla gönderemiyorum" mazeretini kabul etmediklerini söyledi.

Devletin okul kitaplarını ücretsiz verdiğini anımsatan Aksoy, diğer ihtiyaçlarını da karşılamaya hazır olduklarını belirtti.

Aksoy, önemli olan bir diğer konunun da çocukların bu tür olaylarda kullanılmasının ne kadar yanlış olduğunun kamuoyu tarafından paylaşılması ve yüksek sesle dile getirilmesi olduğunu vurguladı.

- "Herkese sorumluluk düşüyor"

Aksoy, gazetecilerin, kandırılarak dağa götürülen ve ailelerinin yaptığı eylemin ardından dönen çocuklara ilişkin sorusunu, "Bir kısım ailelerin çocuklarının geri geldiğini biliyorum" şeklinde yanıtladı.

Uyuşturucuyla mücadele konusunda da sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerle her türlü iş birliğine açık olduklarını ifade eden Aksoy, şunları kaydetti:

"İl Emniyet ve İl Sağlık Müdürlüğü ile ilgili kurum ve kuruluşların bu konuda yürüttüğü birçok eğitim çalışması var. Bu çalışmalar devam edecek. Diyarbakır'da çok sayıda uyuşturucu madde yakalanıyor. Ancak bunları tek tek basın açıklaması haline getirmiyoruz. Kamuoyunda zaman zaman uyuşturucu ile ilgili çalışmalar yapılmıyor, ya da gerektiğin kadar ele geçirilmiyor algısı oluşturuluyor ama bu gerçeği yansıtmıyor. Uyuşturucu ile ilgili sadece polisiyle tedbirler alınması mümkün değil. Bu konuda herkese sorumluluk düşüyor."

Vali Aksoy, tüm basın çalışanlarının yeni yılını kutladığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Diyarbakır haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Diyarbakır haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Diyarbakır Valisi Aksoy: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:22
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   12:23
  • İkindi
   15:50
  • Akşam
   18:27
  • Yatsı
   19:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı