Gündem Haberleri

  Diyarbakır Valiliği'nden eşbaşkanlık açıklaması

  DİYARBAKIR, (DHA)
  29.08.2014 - 14:53 | Son Güncelleme:

  DİYARBAKIR Valiliği, Büyükşehir Belediye Meclisinin aldığı ’Eşbaşkanlık’ sistemini yargıya taşıdıklarını ve belediyenin böyle bir talebinin de yasal düzenleme ile mümkün olabileceğini duyurdu.

  Diyarbakır Valiliği tarafından bugün yazılı olarak yapılan açıklamada, "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Meclisinin 21.07.2014 tarih ve 237 nolu ’Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Görev ve Çalışma Yönetmeliği’ Valiliğimizce incelenmiştir. Mevzuatımızda eşbaşkanlık sistemi ile ilgili düzenleme Siyasi Partiler Kanununda yapılmıştır.

  Belediyelerle ilgili mevzuatta eşbaşkanlık ile ilgili düzenleme bulunmamaktadır. Bu hali ile Büyükşehir Belediye Meclisince çıkarılan eşbaşkanlık yönetmeliği hukuki dayanaktan yoksun olduğundan yargıya götürülmüştür. Yargı süreci tamamlanana kadar, kişi ve kurum mağduriyetine sebep olmamak ve ileride oluşabilecek muhtemel hukuki yaptırımlarla karşılaşmamak için belediye iş ve işlemlerin meri mevzuat çerçevesinde yürütülmesi, belediyelerle ilgili eşbaşkanlık sistemi talep ediliyor ise bunun yasal düzenleme ile mümkün olabileceğinden ilgili mercilere girişimlerde bulunabileceği hususu Büyükşehir Belediye Başkanlığına iletilmiştir" denildi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı