Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Diyarbakır şimdi yandı

Yeşil kırmızılıların, Malatya, G.Antep ve Sivas ile oynayacağı maçta rakiplerinin sahaya çıkmadan üçer puan alacağı ve Bebbe’ye tekme atan Felat Hevedanlı’ya da bir yıl hak mahrumiyeti cezası verileceği belirtildi.

Atilla TÜRKER
SON GÜNCELLEME

SON yılların en büyük olayları nedeni ile yarıda kalan Diyarbakırspor-Konyaspor maçı ile ilgili olarak Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun tarihi bir karar alacağı öğrenildi. Hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda bugün disiplin kuruluna sevkedilecek olan Diyarbakırspor’a 3 maç müsabakadan men cezası, ayrıca 500 bin lira para cezası verileceği bildirildi.

Saha kapatma hafif

Diyarbakır’ın, Konya maçında federasyon yönetim kurulu kararı ile 3-0 hükmen yenik sayılacağını da belirten yetkililer, müsabakalardan men cezasının süper ligde ilk kez oynanacağına dikkati çekti.

Çıkan olayların son derece vahim olması nedeni ile saha kapatma ya da seyircisiz oynama cezalarının hafif kalacağını vurgulayan yetkililer, verilecek men cezası doğrultusunda Diyarbakırspor’un rakiplerinin hükmen galip geleceğini bildirdi. Disiplin Kurulu’nun, 3 maç müsabakalardan men cezası vermesi halinde yeşil kırmızılı ekibin sırasıyla Malatyaspor, Gaziantepspor ve Sivasspor ile yapacağı müsabakalarda rakiplerinin sahaya çıkmadan üçer puan alacağı hatırlatıldı. Diyarbakırspor’un cezasının bu hafta yapılacak toplantıya yetişemeyecek olması nedeni ile Ankaragücü maçını Ankara’da oynayacağı vurgulandı. Gol atan Bebbe’ye tekme vuran Diyarbakırspor yöneticisi Felat Hevedanlı’nın da 1 yıl hak mahrumiyeti cezası alacağı ifade edildi.

Zehir gibi rapor

Maç sonrası panzere bindirilerek havaalanına götürülen Kuddusi Müftüoğlu ve ekibinin, raporlarında çok ağır ifadeler bulunduğu öğrenildi. Müftüoğlu’nun raporunda "Maçın 87. dakikasında kale arkası tribünündeki bir grup taraftar, kırdıkları koltukları sahaya ve polisa atmaya başladı. Polisler de bunlara karşılık verdi. Ardından demir parmaklıkları kıran yaklaşık 50-60 taraftar, sahaya girerek Konyasporlu futbolculara saldırmak istedi.Bir kovalamaca başladı. Polisler, taraftarlara vuruyordu. Çok sayıda kişi yaralandı. Vahim görüntüler ortaya çıktı. Tribündeki olaylar, her geçen saniye daha da arttı.

Havaya ateş edildi

Polisler arasında havaya ateş edenler oldu. Güvenlik güçlerinin koruması altında soyunma odasına gittik. Koridorda bazı kişiler bize tepki gösterdi. Çok üzüntü verici tablo vardı. Zırhlı araç ile havaalanına gitmek zorunda kaldık" şeklinde ifade yer aldı.

Gözlemci Ahmet Akçay ise raporunda "Olaylar saha dışında da devam etti. Polis havaya ateş açtı. Çok sayıda taraftar yaralandı. Bir spor müsabakasına yakışmayacak son derece üzücü hadiseler meydana geldi. Polisiye olayların sokak aralarında da devam ettiğini öğrendim" şeklinde ifadelere yer verildi..

10 bin koltuk kırıldı...

Æ Olaylarda stadyumdaki 10 bin koltuğun parçalanarak sahaya atıldığı ortaya çıktı. Bazı izleyicilerin demir parmaklıkları kırarak sahaya girdiği gözlenen maçta harabeye dönen stadyumda hasar tespiti yapılacağı bildirildi.

33. madde

Disiplin Talimatı’nın 33. maddesinde bulunan "Seyircilerin çirkin, taşkın ve edebe aykırı söz ve hareketleri sebebi ile müsabakanın hakem tarafından tatil edilmesi halinde seyircilerin bu fiillerinden ötürü taraftarı oldukları kulübe müsabakalardan men cezası verilir" hükmünün işleme konacağı bildirildi

Cezaya 2 örnek

F.Karagümrük ve Bolu da men edildi

TÜRK Futbol tarihinde sadece iki kulübe müsabakadan men cezası verildi. Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Kurulu, 2002-03 sezonunda Fatih Karagümrük ile Boluspor’u birer maç müsabakadan men ile cezalandırdı. Çıkan olayların çok vahim olması ve saha kapatma ya da seyircisiz oynama cezalarının yetersiz görülmesi nedeni ile bu cezaların uygulandığı açıklandı. Öte yandan Futbol Federasyonu Hukuk Kurulu, Diyarbakırspor-Konyaspor maçının kasetlerini inceleyecek. Yayıncı kuruluş ile temasa geçen federasyon, çıkan olayları en iyi şekilde değerlendirebilmek için böyle bir talepte bulundu.

Toprağı öptüler

DİYARBAKIR
’da çıkan olaylar sebebiyle yarıda kalan maç sonrasında, Konya kafilesine staddan havaalanına kadar karayolunda polis korumalarının yanı sıra emniyet güçlerine bağlı iki helikopterin eskortuyla yolculuk ettiği ortaya çıktı. Konyasporlu El Saka, olaylar sebebiyle korktuğunu belirterek, "Savaş gibi bir maçtı. Ankara’ya inince toprağı öptük. Yıllardır futbol oynuyorum. Böyle bir olayla karşılaşmadım" diye konuştu.

Özür diliyorum

ÊDİYARBAKIRSPOR Kulübü Başkanı Abdullah Akyıl, yaptığı açıklamada pazar günü oynadıkları Konyaspor karşılaşmasında Atatürk Stadyumu’nu savaş alanına çeviren olaylardan dolayı Türk ve dünya spor kamuoyundan özür dilediğini söyledi. Akyıl, sezon başından beri takımı aleyhine meydana gelen hakem hatalarının taraftarları üzerinde gerginlik yarattığını öne sürerken şöyle konuştu: "Gerginlikte Konyasporlu futbolcuların da payı vardı. Bu birikim oldu ve maçta patladı. Geçen yıl Konya’da oynanan maçtan kalan bir gerginlik de vardı."

100 gözaltı var

 D.BAKIRSPOR-Konya maçının 86’ncı dakikasında karşılaşmanın yarıda kalmasına yol açan olaylara karışanlar, Emniyet Müdürlüğü’nün çektiği görüntülerden tek tek tesbit edilmeye başlandı. Hem olaylar sırasında hem de olaylardan sonra gözaltına alınan 100 kadar kişinin kimlik belirleme çalışmaları da devam ediyor. Sanıkların kimliklerinin belirlenmesinden sonra da ifadelerinin alındığı, sorgularının tamamlamasının ardından da mahkemeye gönderilecekleri bildirildi.

20 polis yaralandı

Stadın içinde ve dışında meydana gelen olaylarda yaralanan 20 polisin tedavisinin ise devam ettiği açıklandı. Yaralıların büyük kısmı ise sağlık kuruluşlarında ayakta tedavi edilerek taburcu edildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler