"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Diyarbakır Kitap Fuarı bugün açılıyor

BUGÜN açılacak 4. DİYARBAKIR KİTAP FUARI’nın mottosu; Yazının Kadim Coğrafyasına Yolculuk.

Bu yılki fuarın önemli bir özelliği var; Türkçenin yanı sıra Kürtçe kitapların da sergilenmesi. Ziyaretçiler iki edebiyatın da tanıtımını bir arada yaşıyorlar.
TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile açılan fuarın mekânı, Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi.
14-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında, bu sene 150 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla dördüncü kez düzenlenecek fuarda geniş bir konu yelpazesi içinde konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 50 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar okurlarıyla buluşma imkânı bulacak.
Diyarbakır’da düzenlenecek etkinliklerde Can Dündar, Şeyhmus Diken, Canan Tan, Ahmet Tulgar, Celile Celil, Haluk Gerger, Mario Levi, Mustafa Armağan, Nazlı Eray, Semih Gümüş, Mıdırgıç Margosyan, Ragıp Zarakolu ve pek çok değerli şair, yazar, biliminsanı katılıyor.
Ayrıca, Diyarbakır 4. Kitap Fuarı kapsamında Tiyatro Kumpanyası tarafından sahnelenen edebiyatımızın usta isimlerinden Ahmed Arif’in şiirlerinden oluşan “Hasretinden Prangalar Eskittim” ilk kez Diyarbakırlı seyircilerle buluşacak. Oyunculuğu ve yönetmenliğini Kemal Kocatürk’ün üstlendiği oyun TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım AŞ ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla 15 Mayıs 2013 Çarşamba akşamı Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nda ücretsiz izlenebilir.
Kitap fuarı bu yıl Surdibi Fotoğraf Sergisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Fotoğraf sanatçısı ve şair Mehmet Özer’in Diyarbakır Sur Belediyesi ile birlikte Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğraf atölyesinin 2012 yılında Sur içinde yaptığı çalışmalardan oluşan sergi Diyarbakır’ın dünden bugüne öyküsünü anlatıyor.

ETKİNLİKLER, konuşmalar Türkçe ve Kürtçe olacak. Simultane çeviriler yapılacak.
Türkçe ve Kürtçe kitaplar yayınlayan yazarların bir arada söyleşileri, panelleri, bir kültür alışverişi niteliği taşıyacak.
Düzenleyen kurumlar ve yayınevleri arasında şu adlar var:
Lis Yayınevi, Mardin-Diyarbakır Süryani Metropolitliği ve PEN Diyarbakır Temsilciliği, Kadın Yazarlar Derneği, Uğur Yayıncılık, Günışığı Kitaplığı, Apec Yayınevi, Avesta Yayınları, Ava Yayınları, Diyarbakır Okuma Kulübü, TİMAŞ, DİTAV (Diyarbakır Kültür Tanıtma ve Yardımlaşma Vakfı), Cegerxwin Kültür Merkezi, Aram Yayınları, Diyarbakır Kürt Enstitüsü-TZP Kurdi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dipnot Yayınları, Evrensel Basım Yayın, Nûbihar Yayınları, Doğan Kitap, Agos Gazetesi, Aram Yayınları, İletişim Yayınları, İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları, Can Çocuk, İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları, Yordam Kitap, Sel Yayıncılık.

GİRİŞ
ücretsiz!
Fuar 14-18 Mayıs tarihleri arasında 10.30-19.30 saatlerinde, kapanış günü olan 19 Mayıs 2013 tarihinde ise 10.30-19.00 arasında gezilebilir.

X