« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Diyarbakır karıştı

Diyarbakırspor-Konyaspor maçının 86. dakikasında sahaya inen taraftarlar, polisle çatıştı. Çıkan arbedede 10’u polis çok sayıda kişi yaralandı. Hakem maçı tatil etti.

Faruk BALIKÇI/ DİYARBAKIR (DHA
SON GÜNCELLEME

DİYARBAKIRSPOR-Konyaspor maçı, ev sahibi taraftarların çıkardığı olaylar nedeniyle 87. dakikada tatil edilirken, yaşanan arbedede çok sayıda taraftarın yaralandığı ve gözaltı olduğu açıklandı.

Konuk Konyaspor’un 1-0 üstünlüğü ile devam eden Atatürk Stadı’ndaki maçın 86. dakikasında kale arkası tribündeki bir grup taraftar kırdıkları koltukları sahaya ve polise attıktan sonra demir parmaklıkları kırarak saha içerisine girdi. Diğer tribünlerdeki seyircilerden bazılarının da sahaya girmesi üzerine ortalık bir anda karıştı. Seyircilerin bazıları Konyasporlu futbolculara saldırmak istedi. Polis, duruma müdahale etti. Bu sırada bazı taraftarlar polise taş ve kırdıkları koltuklarla saldırdı.

Polis havaya ateş açtı

Olaylar üzerine hakem Kuddusi Müftüoğlu ve Konyasporlu oyuncular polis güvenliğinde soyunma odasına girdi. Bu sırada polisle taraftarlar arasında arbede yaşandı. Olaylarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu çok sayıda kişi yaralanırken seyircilerin büyük bir bölümü stat dışına çıkarıldı. Stat dışında yürüyüşe geçen öfkeli taraftarlar polisle çatıştı. Polis kargaşayı önlemek için havaya ateş açarak, biber gazı sıktı. Çıkan olaylarda 10’u polis çok sayıda kişinin yaralandığı, olay çıkaranlardan 50’sinin gözaltına alındığı belirtildi.

Takımlar mahsur kaldı

Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle maçı tatil eden hakem Kuddusi Müftüoğlu, yardımcıları Ekrem Kan, Alper Ulusoy ve dördüncü hakem Halit Özkahya ile gözlemciler, polis aracıyla ve panzerler eşliğinde stattan çıkarılarak havaalanına götürüldü. Uzun süre soyunma odasında mahsur kalan iki takımın oyuncuları, stattan polis eşliğinde ayrıldı.
Faturası çok ağır olacak

BÜYÜK olayların yaşandığı maç yüzünden Diyarbakırspor’a tarihi bir ceza verileceği öğrenildi. Tatil edilen karşılaşma ile ilgili olarak Futbol Federasyonu’nun acil toplanacağı, hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda Diyarbakırspor’un 3-0 hükmen yenik ilan edileceği ve sahasının asgari 3 ya da 4 maç kapanacağı (seyircisiz oynama cezası da olabilir) belirtildi. Diyarbakırspor’un ayrıca 3 puanın silinmesinin de yönetim kurulu toplantısında ele alınacağı ifade edildi. Öte yandan bu sezon V.Manisa ile oynadığı karşılaşma sonrası 1 maç seyircisiz oynama cezası alan Diyarbakırspor için, Diyarbakır Valiliği ile emniyetinden de ayrıntılı rapor isteneceği öğrenildi.

Konyalılar öfkeli

Oyuncularımız dayak yedi

KONYASPOR İkinci Başkanı Arif Çelik, Diyarbakır kafilesinde bulunan yöneticilerinden aldığı bilgileri aktarırken bazı futbolcularının sahada dövüldüklerini, Ümit Bozkurt’un da kolundan yaralandığını iddia etti. Çelik, şunları söyledi: "Futbolcularımızdan kaptan Yasin’in yüzüne yumruk atılırken Ümit Bozkurt da kesici bir aletle kolundan yaralanmış. Ayrıca yönetici arkadaşımız Ahmet Baydar’ın da yüzüne atılan bir cisimle yaralandığını öğrendik."


Bunları da Beğenebilirsiniz