Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Diyarbakır doğal gaz ile 2008'de tanışacak

  A.A.
  04 Temmuz 2007 - 12:01Son Güncelleme : 04 Temmuz 2007 - 12:01

  Diyarbakır'da doğal gaz kullanımı amacıyla şehir içi dağıtım çalışmalarına gelecek ay başlanılacağı bildirildi.

  Diyarbakır Doğal Gaz (Diyargaz) Dağıtım Limited Şirketi Genel Müdürü Zülküf Budak, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından bir süre önce yapılan ihaleyle Diyarbakır Doğal Gaz Dağıtım Projesini Diyargaz firmasının kazandığını ve bununla ilgili lisansı geçen ay aldıklarını söyledi.

  Lisans işleminin ardından hızla proje çalışmalarına başladıklarını ve 30 yıl süresince Diyarbakır kent merkezine doğal gaz dağıtımı yapacaklarını bildiren Budak, şöyle konuştu: “Dağıtım çalışmalarına başlanması için proje çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. Malzeme teminine başladık. Gelecek ay dağıtım çalışmaları için ilk kazmayı Kayapınar Beldesinde vuracağız. 2008 yılı yaz ayında Kayapınar Beldesi'ndeki konutlarda doğal gaz kullanımına başlanılacak. Ardından diğer semtlerde dağıtım çalışmalarına başlayacağız. İhaleye göre 5 yıl içerisinde kentin imara uygun tüm yerlerindeki konutlara doğal gaz ulaştıracağız. Ancak biz 5 yıldan önce kentin tamamına gaz ulaştırmayı hedefliyoruz. Büyükşehir ve alt kademe ile Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü, Türk Telekom Müdürlüğü ile ortak çalışma yürüteceğiz.
  Diyarbakır'da kömür ve diğer yakıt kullanımı nedeniyle kış aylarında hava kirliliği yoğun yaşanıyor. Doğal gaz kullanımıyla bu sorun ortadan kalkacak. Herkes düşük fiyatla ısınmış olacak. Ayrıca yeni bir sektör oluşacağı için dağıtım çalışmaları ve doğal gaz kullanımı döneminde çok sayıda kişiye yeni iş alanı doğmuş olacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı