Gündem Haberleri

  Diyarbakır’dan dünyaya birlik mesajı verdik

  Sadi ÖZDEMİR
  26.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’yken AKP’den milletvekili seçilen, Kudbettin Arzu Diyarbakır, ve Doğu ve Güneydoğu halkının Türkiye’ye ve dünyaya ’birlik ve beraberlik içinde yaşama isteğini’ ilan ettiğini söyledi.

  Arzu, "Sayın Başbakan bölgenin sorunlarını çok iyi biliyor. Şimdi kısa ve orta vadeli projelerle önce bölgedeki işsizliği çökertmemiz gerekiyor" dedi.

  22 Temmuz seçimlerinde Doğu ve Güneyodoğu Anadolu illerindeki oylarını beklenmedik şekilde artırmayı başaran AKP’nin yeni Diyarbakır Milletvekili Kudbettin Arzu, "Hem Diyarbakır halkı hem de Doğu ve Güneydoğu halkı bu seçimlerde Türkiye’ye ve dünyaya birlik ve beraberlik içinde yaşama isteğini ilan etti. Biliyorsunuz ki yabancılar Türkiye’de seçimleri iki merkezden Ankara’dan ve Diyarbakır’dan izlerler. Bu seçimde onların da vasıtasıyla dünyaya bölge halkının aslında güven, istikrar istediğini ve birlikten yana olduğunu ilan etmiş olduk" dedi.

  YÜKSEK OYA ŞAŞIRMAYIN: Arzu, AKP’ye bu kadar yüksek oy çıkmasına kesinlikle şaşılmaması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: "Bölge halkı istikrar istiyor. Güven ve ilgi istiyor. Sayın Başbakan Erdoğan’ı da bölgenin sorunlarını en iyi bilen siyasetçiler arasında görüyor. Bu nedenle de sorunların çözümünde çok büyük şansı olacağını gördü."

  İŞSİZLİK ÖYE BELA Kİ: Kudbettin Arzu, Diyarbakır’da çok yüksek işsizlik oranı olduğunu hatırlattı ve şurları söyledi: "Bakın; şu anda Diyarbakır’da 7-14 yaş arasında 370 bin kişi var. Bu ne demek? Bu; 7 sene sonra şu andaki işsizlik sorununa 370 bin kişinin daha eklenmesi demek. O nedenle öncelikle bugünkü işsizler için kısa vadeli projeler ama aynı süratle de birkaç sene sonra çığ gibi büyüyecek işsizler için de orta vadeli projeler hazırlanmalı. İşsizlik öyle bela ki bunu halletmeden yol almak pek mümkün değil. Diyarbakır için bu söylediğim rakamlar; Doğu ve Güneydoğu illeri için de şöyle; Bölgede 7-14 yaş arası toplam 2 milyon 200 bin kişi var. Bunlar da birkaç sene sonra işsizler ordusuna eklenecek."

  ORTADOĞU’NUN EKONOMİ BAŞKENTİ: Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Başkanı olarak, kentin ticaret, sanayi ve turizmdeki potansiyelini çok iyi bildiğini anlatan Kudbettin Arzu, "Bu kent bazı pratik kalkındırma projeleriyle Ortadoğu’nun en büyük, en etkin ’ticaret ve sanayi kenti’ olur. bu bakımdan çok büyük bir coğrafyanın başkenti olur. Önemli olan bizlerin bunu başarmak için gerekli adımları atmamızdır. Bu iktidar döneminde bu adımların atılacağına inanıyoruz" dedi.

  DİYARBAKIR’DA AKP’NİN OYLARI: DTP’nin çok güçlü olduğu Diyarbakır’da 22 Temmuz seçimlerinde AKP, 190.313 oy alarak 6 milletvekili çıkarmayı başardı. Bağımsızlar ise toplam 200.747 oyla 4 milletvekili çıkardı. Böylece yüzde 41.17 oranında oy aldı. AKP’nin 3 kasım 2002’deki genel seçimlerde Diyarbakır’daki oy oranı yüzde 15.71’di.

  Güven olursa üç alanda kalkınma gelir

  KUDBETTİN Arzu, Diyarbakır’da ve bölgede halkın güven ve huzur ortamının kalıcı olmasına çok önem verdiğini hatılattı ve "Sanayide, ticarette neler yapılabilir ve kısa sürede bir canlanma nasıl gelir bunun cevabını bulmalıyız. Acilen projeler geliştirip adımlar atmalıyız. Ayrıca bölgenin tarih ve kültür açısından zenginliği de turizm konusunda çok yüksek potansiyel oluşturuyor. Bu nedenle turizm altyapısıyla ilgili bazı teşvik uygulamaları ilk hareketlenmeyi sağlayabilir" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı