Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

’Diyarbakır’da başkanlığı alacağız’

AKP’nin seçim başarısının belki de en önemli yanı Güneydoğu sonuçlarıdır.

AKP, Güneydoğu’da 2002 genel ve 2004 yerel seçimlerinde aldığı oyu ciddi oranlarda artırarak DTP’ye karşı çok dikkate değer bir zafer elde etti. Bu zaferin PKK için de büyük bir yenilgi olduğu ortada.

"Sonuçta, Barzani’nin bölgede AKP’yi desteklemesi de rol oynadı" iddiası da hiç gerçekçi olmadığı için bu savı değerlendirme dışı tutmalı. CHP ve MHP’nin Kürt seçmeninden oy alamadığını ortaya koyan bu seçimden, iktidar partisi olmasına rağmen AKP’nin, üstün bir sonuçla çıkması ülke bütünlüğü açısından çok iyi değerlendirilmesi gereken bir durumdur.

DEVLETİN VARLIĞI GÖRÜLDÜ

AKP’nin Güneydoğu başarısını, partinin iki numarası ve bölgenin en önemli siyasi önderlerinden biri olan Dengir Mir Mehmet Fırat ile konuştum.

Bölge halkının 2004 seçiminde de Türkiye’nin bütünlüğü yönünde mesaj verdiğini, başta DTP olmak üzere bazı kesimlerin bunu görmediğini söyleyen Fırat, "Terörün ilk çıktığı yıllarda, kültürel haklardan söz ediliyordu. Halk terörle bunun elde edilemeyeceğini gördü" dedi.

Türkiye’de son yıllarda büyük demokratik dönüşümler yaşandığını, bazı mantıksız yasaklar kalkarken sınırlı da olsa Kürtçe yayınların başladığını vurgulayan Fırat, başarıdaki en önemli etken için yine de "KÖYDES" diyor.

KÖYDES sayesinde Kars’ta bile bazı köylerin ilk kez motorlu araçla tanıştığını belirten Fırat, "Diyarbakır’ın bin 200 köyünden sadece 600’ünde sağlıklı su vardı. Bugün ise sadece 5-6’sında yok" dedi.

Bunun bölge halkında aidiyet duygusunu yaydığını, "Devletim bana yol, su, vs. getirdi" denildiğini sözlerine ekleyen Fırat devam etti:

"Bölgeye giden kamu görevlilerininw doğru seçimi de bunlara eklenince, halk ’Beni anlayın, itmeyin; ben bu ülkenin insanıyım’ dedi. Bu nedenle ki PKK desteği de büyük ölçüde kesildi. PKK’nın çatışmaya girmek yerine hain tuzaklarla şehit verdirmesi de bundan."

BUZ GİBİ TERÖR ÖRGÜTÜ

"Şimdi bölgeye yeni yaklaşımlar da gerek. İşsizlik, göç önlenmeli; GAP harekete geçirilmeli, yabancı sermaye sulamaya sokulmalı; noksanlıklar giderilmeli; KÖYDES daha etkin şekilde kullanılmalı"
önerilerini yapan Fırat, Başbakan Erdoğan’ın tutumunun kendisine cesaret verdiğini söyledi.

Fırat’a, DTP Başkanı Ahmet Türk’ün, "AKP planlarımızı bozdu" sözünü de anımsattım ve şu ilginç yanıtı aldım:

"Daha beklemedikleri çok şey olacak. Bakın belediye seçimleri geliyor. Diyarbakır’ı da alacağız. Oy oranları çok değişti. Çünkü, o arkadaşlarımız yanlış kararlar veriyorlar. Öncelikle görmeliler ve kabullenmeliler ki PKK buz gibi bir terör örgütüdür. Üstelik de taşeron bir örgüttür."

Fırat,
özellikle Ağrı, Adıyaman, Mardin başarısına da dikkat çekiyor.

Ağrı’da 1. sırada eski ANAP milletvekili Yaşar Eryılmaz var.

Bakın AKP’nin buradaki refleksi ne kadar önem kazanıyor.

AKP’ye adaylık için Eryılmaz değil, kardeşi başvuruyor.

AKP, araştırıyor, ağabey Eryılmaz adı öne çıkınca ona teklif gidiyor; sonuçta da AKP Ağrı’da DTP’ye nefes aldırmıyor, 5-0 geliyor.

Sonuç böyle; şimdi ise sıra AKP’nin soruna kalıcı çözüm getirecek adımları daha hızlı atmasında.
X